Wyświetlono wypowiedzi wyszukane dla słów: fale ultrakrótkie
Temat: Gadu Radio = Open.fm
fakty muzyka? Nie wpadł bym na to... może dlatego, że rmf - radio muzyka fakty.. i tak się jakoś im kojarzy.
Mi się naturalnie kojarzy końcówka FM z radiem. Ale o co tutaj są kłótnie ? Temat jest zupełnie inny chłopaki
A może Radio Małopolska Fun? Pamięta ktoś jeszcze? Pewnie niektórych z was na świecie nie było
Mi FM jednoznacznie kojarzy sie z radiem. Jakimkolwiek. Domena .fm pasuje zarówno do radia tradycyjnego jak i internetowego.
I jak juz ktos pisał - skrót FM nie oznacza wcale fal ultrakrótkich, tylko typ nadawania. Zacytuję z Wikipedii, bo tam to ładnie opisali:
"Na podstawie międzynarodowych ustaleń w radiofonii na falach ultrakrótkich wykorzystuje się transmisję z modulacją częstotliwości (FM), natomiast na falach długich, średnich i krótkich – z modulacją amplitudy (AM). W wielu krajach, zwłaszcza tych, w których radiofonia oprócz UKF nadaje wyłącznie na falach średnich, dla zakresu ultrakrótkofalowego powszechnie używane jest określenie FM, jako przeciwieństwo AM określającego fale średnie. Określenie to jest jednak nieprawidłowe, bowiem opisuje ono sposób transmisji (stosowany w różnych zakresach fal) a nie sam zakres fal (pasmo). Niestety, zdobył on sobie bardzo dużą popularność, prawdopodobnie pod wpływem kultury amerykańskiej."
My do nowego radiowo internetowego projektu też wybralismy domene .fm i nazwę "cośtam FM". Zobaczymy jak się sprawdzi.
Temat: Radar w Podlaskim
Przejezdzalem dzis kolo Wysokiego Mazowieckiego (Wysokiej Mazowieckiej ??)
i zauwazylem kilka radarow.
Wydladaly tak, jakby nie pracowaly.
No, jeden pracowal.
Odnosze wrazenie, ze nikt w okolicy nie piluje mego bezpieczenstwa. A
Podatki place...
A jak glosowales to postawiles krzyzyk przy wlasciwej rubryce ? :-)
Poza tym .. mialy nad nami latac Awacsy i to mialo byc taniej niz te
wszystkie radary ..
Czy te stacje pracuja? Na jakiej czestotliwosci?
Dane, sadzac po antenach wyslane (albo i nie) w zakresie fal krotkich.
Radary zasadniczo pracuja w zakresie fal krotkich.
Krotszych niz "krotkie", "ultra krotkie", "bardzo krotkie",
"super duper ultra bardzo krotkie" ..
J.
Temat: szafraniec // po ranne dłonie; rolnictwo rzeczy martwych
Zaraz będzie, że ciotkę prześladuję, bo znowu po niej oceniam ale lecimy...
fale ultra-krótkie
paranoja <----myślnik
wbity w głowę
telebim
rzuca mną
po kątach <----potrafię to sie wyobrazić
dziewiędziesiąt
w skali
samouwielbienia
prosty wydaje
się jedynie
śmiech
samoprzylepnej
tapety <-------------------to jest świetne
stań czy kłam <------------zbędny wers
jestem tylko
zdalnie wyniszczany
sobą
___
Grzyłem ten wiersz ze wszystkich stron i albo dzis już nie kumam, nie czaję, nie trybie, albo mam fale ultra długie badając sweetowski wpływ fal na moralizacje koszuli, ale coś tu nie pika w tym wierszu. Nie rozumie jak sie ma całosc do fajnej pointy:
jestem tylko
zdalnie wyniszczany
sobą
poza ty, tak krótki tworek nawet by nie potrzebował podziału na strofy, bo można dostac zadyszki czytając to w telegraficznym skrócie. Momo wsystko saą fajne fragmenty, ale wiersz to całość, za całość 7/10, Obi.
piweczko? czy ciśnienie?
Temat: Inne linki godne polecenia
Ja w przeciwieństwie do wyżej wymienionych, interesuję się nie meteorytami ale meteorami.
Meteor wpadając w atmosferę ziemską z dużą prędkością, spalając się w niej tworzy warstwę zjonizowanych gazów, które powodują odbicie fal elektromagnetycznych o częstotliwosci ponad 30 MHz czyli fal ultrakrótkich. Nasłuchując na odpowiednich częstotliwościach - na przykład nadajników broadcastingowych (może być Polskiego Radia, ale nie tylko) w paśmie 88 - 108 MHz można usłysześ chwilami stacje nrmalnie będące poza zasięgiem codziennej łączności. Wyższym stopniem wtajemniczenia jest nawiązywanie dwustronnych łączności w paśmie 144 MHz przeznaczonym dla radioamatorów - krótkofakowców. Tu również wykorzystujemy zjawisko zjonizowania atmosfery przez spadający meteor. Meteory spadają na Ziemię nieustannie, ale nasilenie tego zjawiska w pewnych okresach nazywamy rojami. Nazwy rojów pochodzą od nazw gwiazdozboirów na tle których w danym czasie meteory wpadają w atmosferę ziemską.
Na przykład ostatnio między 7 a 16 grudnia można było obserwować rój Geminidów stworzony przez rozpad planetoidy 3200 Phaethon o radiancie w okolicy Kastora, jednej z najjaśniejszych gwiazd w gwiazdozbiorze Bliżniąt. Srednio przypadały trzy meteory na minutę. Praktycznie co miesiąc jakiś rój wpada w atmosferę Ziemi tworząc zjawiska "spadających gwiazd" i jonizując atmosferę pozwalając na łączność radiową na duże odległości na falach ultrakrótkich , innymi sposobami niemozliwą, chyba, że przy pomocy satelitów telekomunikacyjnych.
Temat: fale antena odbiorcza
1. zauważ że te stare pierwsze radia pracowały na falach ultrakrótkich (?) - jakość audycji była kiepska, ale zasięg była spory. Dzisjaj jakość mamy dobrą ale co kilkadziesiąt kilkadziesąt kilometrów spotykamy sie z jakimś nadajnikiem stacji radiowej.
2. przecież element odbiorczy też musi posiadac cewkę i kondensator, co nie ?
A antena to zawsze kawałek drutu, zarówna ta nadawcza i odbiorcza. I właśnie tego nie rozumiem - jak ta antena działa. Czy jest ona podłączona pod prąd zmienny z jakąś określoną częstotliwością ?
Jesli tak to zwykły kabel z prądem jes anteną - wytwarza falę o czestotliwościa 50 Hz.
3. 3 pytanie nadal aktualne
niech to ktoś ładnie wytłumaczy, prosze, bo każde źródło porusza temat fal zaczynając od układu LC kończąc na widmie fal elektromagnetycznych - żadna nie napisze o 'bardziej praktycznie'..
Temat: Materiały pochłaniające fale elektromagnetyczne
No kolega nade mną pisze o tzw. klatce Faradaya. Tyle że ta klatka jest uziemiona . Metale odbijają fale e.m. a szczególnie fale krótkie i ultrakrótkie . Ja mam głosniczki komputerowe z ekranowaniem magnetycznym. Pozbycie sie pola magnetycznego to chyba jest niepotrzebne . Najgorsze jest pole elektryczne , chodzi o ładunki statyczne . Pole e.m. może zakłócać urządzenia w.cz. i w ogóle.
Temat: Odbicie fali radiowej
A co jej szkodzi, że będzie odbita? Przecież może się odbić za chwilę z powrotem.
Fale krótkie i ultrakrótkie odbieramy dzięki ich ugięciu na obiektach terenowych (ugięcia, odbicia i interferencje), ugięciu związanemu ze zmianami współczynnika załamania z wysokością (najwidoczniej wbrew temu, co napisałeś), odbicia od troposfery i powierzchni Ziemi, odbicia i rozproszenia na kroplach wody, ziarenkach lodu, aerozolach i pyłach. Wszystkie spisane z Tablic fizyczno-astronomicznych Adamantanu, które zawsze polecam.
Przede wszystkim - bo wydaje mi się, że to zakładasz - nadawane fale nie lecą sobie poziomo tuż nad powierzchnią Ziemi. Zauważ, że nadajniki są dość wysoko (nasz nadajnik w Konstantynowie był najwyższą konstrukcją na świecie dopóki się nie zawalił w 1991 roku, miał prawie 650 m wysokości).
Temat: Studio S-13
Podobnie jak kilku wcześniej piszących tajże słuchałem tej audycji, szczególnie w okresie gdy nie miałem dostępu do C+ ani internetu. Taka osobista dygresja - jakieś kilka lat temu radiowa Jedynka nie nadawała w całym kraju na UKFie, a na innej częstotliwości (długie, krótkie, czort wie, pamiętam że było to 225 jakichśtam Herców), a że moja wieża nie radziła sobie z tą częstotliwością (pnie dało się jej odbierać), to do słuchania Studia S-13 musiałem znaleźć i reaktywować baaardzo stare radio Unitry w drewnianej obudowie, a potem co tydzień targać je z szafki do pokoju.
były to fale długie (no bo UKF - to UltraKrótkie Fale) - czestotliwosc 225 HZ - no i ja musiałem odbierac na starawym Tarabanie a i na wiezy Sanyo z 1988 udało mi sie złapac S-13 - tyle ze tam była gorsza jakos dzwieku...
Temat: Radio
Japoński,
nie dziwi mnie, że ze Skrzycznego połączyłeś się z Wisłą. To była łączność na otwartej przestrzeni, a wtedy dystanse są największe. Co innego, gdy chcesz się połączyć z doliny do doliny. Icom 5 W starcza do połączenia z Hali Gąsienicowej do Morskiego Oka, ale słyszalność jest średnia. Jeśli chodzi o rozchodzenie fal, to radiotelefoy działają na różnych zakresach fal ultrakrótkich, które słabo się zaginają i słabo przechodzą przez przeszkody. Generalnie im dłuższa fala, tym łatwiej się zagina. A więc radiotelefon na 145 MHz, będzie w górach bardziej użyteczny, niż ten na 450 MHz. W krótkofalarstwie wykorzystuje się efekt odbicia fal od stratosfery i można uzyskać łączność między kontynentami (w sprzyjających okolicznościach). Kiedyś bywało, że słuchałem radiostacji Głos Andów (po polsku), nadającej z Peru nadajnikiem o mocy 50W!!!
Temat: Dezerter Unruga
Jeszcze na marginesie - nie zgadzam się z twierdzeniem Kseno, że czynnik czasu i dozwolona 'łamalność' kodu nie ma znaczenia. Owszem, w określonych sytuacjach na bieżąco może nie mieć, ale odczytanie informacji nawet po czasie ich ważności może skutkować skojarzeniami z już zaszłymi wydarzeniami, co w efekcie daje wskazówki na teraźniejszość i na przyszłość. (Bardzo ogólne to wyjaśnienie, ale na poczekaniu da się opisać teoretyczną sytuację potwiedzającą ten tok rozumowania).
Dla korespondencji nadawanej na falach innych niż ultra krótkie prawdopodobieństwo jej przechwycenia jest bardzo wysokie. W takim wypadku nie ma mowy o zostawieniu "furtki" dla przeciwnika. Wiadomość powinna być absolutnie nie do rozszyfrowania.
Jeżeli coś zbyt łatwo rozkodować/rozszyfrować to znaczy się, że może być to element dezinformacyjny (co łatwo zweryfikować na podstawie rzeczywistych działań, lecz wtedy może się okazać za późno). Zatem gra mająca na celu uzyskanie przewagi informacyjnej jest jednym z fundamentów zwycięstwa. Tak jak niegdyś wysyłanie żołnierzy by "złapali języka" tak centra nasłuchu radiowego w czasie DWS swoją działalnością przysługiwały się lepiej niż całe dywizje. Ułatwianie im pracy przez ujawnienie własnego sposobu myślenia (tworzenia kodów lub szyfrów) nazwałbym z japońska "seppuku".
Stąd dziwi mnie, iż Polska mająca w tej dziedzinie najlepsze doświadczenia (wojna polsko-rosyjska) tak niefrasobliwie postępowała z dokumentami jak to opisał Ksenofont. Jakiego rodzaju treści przedstawiano na owych blankietach, że dopuszczano się takiej nierozwagi?
Temat: polonizmy w językach obcych
Oh! O ja prostak... ależ jestem nie na bieżąco! ;-) Siła
przywyczajenia`
Taak... dlatego nie jestem w stanie słuchać Jedynki na falach ultrakrótkich
(dźwięk krystalicznie czysty), po prostu mi to nie pasuje do tej stacji.
Muszą być fale długie, z szumami, piskami i bzykami w tle, albo i na
pierwszym planie.
Czasami potrafię kilka godzin spędzić przy radiu (takim o wielu zakresach) i
wyłapywać zagraniczne cuda...
- słucham radia w sposób tradycyjny, bo nie jestem
zmuszony robić tego inaczej i nawet do głowy mi teraz nie przyszło,
że sam czasem słucham jazzowych rozgłośni ze Stanów przez (zbyt
wolny) kabel. :-)
na odpowiednio "grubym" kablu można sobie nawet pooglądać telewizję ;-)
Poza tym nie przypuszczałem, że obcokrajowcowi może
tak zależeć na słuchaniu polskiego radia w jego ojczystym kraju,
kiedy ma łatwy dostęp do swojego.
Obcokrajowcowi pewnie nie, ale Polacy też "gdzieś tam" są.
Temat: UKF/FM
UKF= Ultra Krótkie Fale
FM = Frequency modulation = modulacja częstotliwości
FM(ang) = UKF (pl) to jest dokładnie to samo
Witam,
To czesciowo off the topic, ale czy mozecie mi pomoc w rozwinieciu tych
skrotow?
Pozdrawiam
Jurek
Temat: Radio Truck
Audycja dla kierowców zawodowych nadawana jest w każdy piatek a dokładnie-w nocy z piatku na sobote w godzinach 0.03-3.00 na falach długich 225kHz a także na falach ultrakrotkich.
Temat: Tutaj będą ciekawostki i nowinki sprzętowe
Nadajnik fal FM firmy Belkin dla posiadaczy iPodów i MP3 wchodzi na polski rynek.
Urządzenie TuneCast II FM Transmitter jako pierwsze umożliwia podłączenie za pośrednictwem fal ultrakrótkich przenośnych odtwarzaczy do radia w samochodzie lub w domu.
Przy użyciu TuneCast II można ręcznie skanować wszystkie częstotliwości FM od 88.1 do 107.9MHz, tak aby wybrać najlepszą z nich, zapewniającą odbiór bez zakłóceń. Urządzenie zapamiętuje do czterech częstotliwości FM, a tym samym zapewnia szybki i prosty dostęp do ulubionych piosenek.
TuneCast II wyposażony jest w funkcję automatycznego wyłączania się. Urządzenie przestaje działać, jeżeli w ciągu 60 sekund nie wykryje sygnału umożliwiającego nadawanie. Takie rozwiązanie znacznie przedłuża żywotność baterii.
TuneCast II można podłączać do gniazda słuchawkowego iPodów, odtwarzaczy MP3, CD oraz odtwarzaczy kasetowych. Zasada działania jest prosta - nadajnik wysyła sygnał do radia samochodowego lub odbiornika domowego na takiej częstotliwości FM, aby zapewnić możliwie najlepszy odbiór sygnału.
Nadajnik w nowym standardzie jest efektem bacznej obserwacji przez firmę Belkin wydarzeń rynkowych, a w szczególności nowych procedur zatwierdzania produktów przez Europejską Konferencję Administracji Pocztowych i Telekomunikacyjnych (CEPT). TuneCast II jest pierwszym na rynku produktem zgodnym z nowymi normami. Został tym samym zatwierdzony do sprzedaży przez rząd polski.
źródło:softpc.pl
Temat: FAUST 206S pali sobie bezpiecznik...
Posiadam Tuner Stereo HiFi Faust 206S Unitry, który sam sobie spala bezpiecznik...
Jest on włączony w obwód wtórny transformatora przed mostkiem prostowniczym.
Parametry tego bezpiecznika: 160mA/250V. (Jestem na 100% pewny, ponieważ gdy dostałem tego tunerka miał w sobie już spalony takowy bezpiecznik oraz obok niego na płytce także są wypisane takie same wartości)
Po wymienieniu bezpiecznika na zwykły drucik i podłączeniu słuchawek, można stwierdzić, że radyjko działa - stacje na fale długie odbiera ale dźwięk jest bardzo słaby (czytaj: cichy).
Tunerek jest nie przestrojony gdyż na falach ultrakrótkich wszędzie słychać szum.
Czy ktoś może wiedzieć co się stało?
Może ktoś miał podobny problem?
Podejrzewałem przebicie jakiegoś elektrolita do masy albo zepsucie którejś z diod. Jednak nic nie znalazłem .
To jak. Pomożecie?
______________________
Pozdrawiam
ivanek
PS. Znacie może jakiś prosty "przepis" na sprawdzenie czy elektrolit jest dobry?
Temat: Zasięg Polskiego Radia
Poza tym, że inne stacje będą coraz mniej rentowne, a w końcu mogą przynieść straty, to jeszcze Jedynka nie będzie miała tego charakteru, co RMF i cały ten wielki plan spali na panewce.
Czy były robione jakieś badania, czy naprawdę większy zasięg Jedynki na falach ultrakrótkich spowoduje słuchalność zbliżoną do RMF FM? Prezes w jednym z wywiadów sam powiedział, że nic takiego nie przeprowadzano i robi to "w ciemno", ryzykując. Moim zdaniem Jedynka może zająć drugie miejsce w rankingu i zepchnąć na trzecie miejsce Zetkę, ale mogę też się mylić. Przyszłość Dwójki i Radia Bis może nie być taka pewna. Zmniejszanie zasięgów tych niszowych stacji jest naprawdę absurdem i przejawem kretyństwa! Internet? A jaki procent ludzi na wsi go ma? Na satelitę w małych wsiach też nie każdego stać. Widzę tu niekonsekwencje, skoro fale radiowe dla prezesa są przeżytkiem i poleca mieszkańcom wsi odbiór Dwójki przez internet i przez satelitę, ale Jedynka też za pośrednictwem tych wynalazków jest dostępna od dawna. Więc czemu nie polecał wcześniej tego sposobu odbioru Jedynki?
Temat: szafraniec // po ranne dłonie; rolnictwo rzeczy martwych
fale ultra-krótkie
paranoja
wbity w głowę
telebim
rzuca mną
po kątach
dziewiędziesiąt
w skali
samouwielbienia
prosty wydaje
się jedynie
śmiech
samoprzylepnej
tapety
stań czy kłam
jestem tylko
zdalnie wyniszczany
sobą
=========================
jedno co mi przychodzi na myśl to rzeczywiście ta paranoja...
chora głowa
flaki z olejem
rzut na taśmę
bracie pisz bardziej okazjonalnie bo na codzień nie wychodzi
Temat: GSM 900 zasieg 35 km...
i to jest jasne bo to wynika z protokolu
transmisji.
GSM 1800 MHz ma zasieg 8 km.
Czy na 1800 MHz stosowany jest inny
protokol transmisji czy tez te 8 km to
pomylka i w warunkach "anteny sie widza"
na 1800 MHz zasieg wynosi takze 35 km.
Na podstawie zwyklej analogii z (najzwyklejszym) odbiornikiem radiowym,
mozna wysnuc wniosek, ze fale krotkie maja wiekszy zasieg niz
ultrakrotkie...
Poza tym DCS-owy BTS ma chyba raczej zasieg ok. 18 km, a nie 8......
Michal Jerz
Temat: szafraniec // po ranne dłonie; rolnictwo rzeczy martwych
Zaraz będzie, że ciotkę prześladuję, bo znowu po niej oceniam ale lecimy...
fale ultra-krótkie
paranoja <----myślnik
wbity w głowę
telebim
rzuca mną
po kątach <----potrafię to sie wyobrazić
dziewiędziesiąt
w skali
samouwielbienia
prosty wydaje
się jedynie
śmiech
samoprzylepnej
tapety <-------------------to jest świetne
stań czy kłam <------------zbędny wers
jestem tylko
zdalnie wyniszczany
sobą
Temat: Sprawy bieżące
By? może coś tam kiedyś jej dali. Ja najcz?ściej s?ysz? jednak jak czyta Wiadomości i zapowiada poszczególne rozmowy przeprowadzane przez kogoś innego. Do tego o 12:00 jest wyg?aszaczką komunikatów o stanie wód, a nast?pnie nieśmiertelnej formu?ki "Tu Program Pierwszy Polskiego Radia nadawany na falach d?ugich o cz?stotliwości 225kHz z radiowego centrum nadawczego z Solcu Kujawskim. Lokalnie na falach ultrakrótkich oraz na satelicie Eutelsat - Hotbird. Jesteśmy dost?pni także na platformie Nowa Cyfra Plus i Polsat Cyfrowy".
Temat: Fony na 2 karty sim.
Część osób posiada jednocześnie konta u różnych operatorów, ale wiadomo przecież, że noszenie przy sobie kilku modeli telefonów bywa kłopotliwe.
Ten problem rozwiązuje model EV-K170 firmy KTFT. Umożliwia on jednoczesne korzystanie z dwóch kart SIM i tym samym przełączanie się pomiędzy poszczególnymi operatorami. Dodatkowo gadżet został wyposażony w dyktafon, aparat cyfrowy z matrycą o rozdzielczości 1.3 megapikseli i zintegrowany odbiornik umożliwiający słuchanie radiostacji nadających na falach ultrakrótkich. Urządzenie można już kupić w sklepach na terenie Południowej Korei. Jego cena to 427 dolarów, a więc dość sporo biorąc pod uwagę fakt, że za tą cenę można kupić dwa tańsze telefony.
Telefon EV-K170 firmy KTFT (fot. Ueberphones/Aving)
Źródło: New Launches
Temat: Muzyka
E, daj ktory, czy Ktora: -Dymnego Wieslawa, jak spiewa o zlotej karecie, to mi da ciarki...
Na laczce, przy goscincu,
Ktorym, od lat dziesieciu
Nikt nie przechodzil ,
Pies ani zlodziej...
a dalej..
Znam juz wszystkie balkony,
gzymsy i maszkarony,
cienie w podworkach, latarnie w zaulkach i kazdy(?)
Czy tedy nie jechala
Kareta, bodaj mala,
Moja tesknota, kareta o ktorej nie slyszal nikt.
Choc rzucaja mi zloto w papierkach,
Lecz ktoz daje dzis zloto za spiew,
Bo ja wierze ze zlota kareta
Kiedys zjawi sie na drodze mej....
A Ty, Jana, cos Ty za dinozaur, pamietasz naprawde Radio harceskie?
,,Audycje prowadzili Maja Onyszkiewicz i Witold Pograniczny", ,,Tu radiostacja harcerska, nadajemy na falach ultrakrotkich 41 i 44 metrow". To byly czasy. Gdie wtedy mieszkales?, bo chyba nie wszedzie docierala. Tam pierwszy raz slyszalem Stonesów, The Kinks, The Hollies, Swinging Blue Jeans, Lulu, chyba Marianne Faithfull tez. Tam sluchalem Boba, nie lubilem jego glosu, Donovana, Joan Baez, Chucka Berry'ego i Bog wie jeszcze ilu innych, ze nie wspomnialem o Animalsach.
a z krajowych - wszystkich, od Karin Stanek do Stana Borysa i jeszcze dalej. Pamietasz jakies audycje? Ciekawe czy cos z tego moze gdzie s jest zachowana na jakichs tasmach, alboco...?
Ale prosze, ktokolwiek by znalazl piosenke o zlotej karecie, wrzuccie ja tu, zeby mozna bylo posluchac, albo dajcie mi link, please...
Temat: !!-zaklucenia przy nagrywaniu-!!
Moze to jednak przez zakłucenia elektromagnetyczne .... najsilniejszym
żródłem który lubimy mieć zawsze przy sobie jest telefon komórkowy.
Ultrakrótkie fale w pobliżu urządzeń elektronicznych powodują nieprawidłowe
działanie tychże.
Wszak ekranuje się elektronikę w kamerach, mimo to radze to sprawdzić.
Witam,
Mam problem z kamera cyfrowa Panasonic NV-GS 1 EG. Co 30-60 minut mam
jednosekundowe przerwanie dzwieku wraz z zakluceniem obrazu - efekt tzw.
"mozaiki". Co dziwniejsze nie wykonuje w tych momentach gwaltownych
ruchow a kamerka znajduje sie w duzej odleglosci od wszelkich silnych
zrodel elektomagnetycznych. Zaklucenie widoczne jest dopiero po
odtworzeniu filmu. Kamerke mam od tygodnia, ale wczesniej stala na polce
sklepowej... Zastanawiam sie czy to czasem nie zabrudzona glowica..
Czy ktos mial juz jakies doswiadczenia z takim zjawiskiem. Prosze Grupe
o pomoc, bo zal mi ja oddac do serwisu...
Temat: SRC w UK
Bartłomiej F. Tajchman napisał(a):
[quote]85% znanych mi (nie tylko w .pl) użytkowników UKF / UKF+DSC nie ma
najmniejszego pojęcia w jakim paśmie działa. Jedyne, co wiedzą, to to że
jako medium wykorzystują jakieś "ultrakrótkie fale". Jak nie działa lub
działa słabo -> serwis.
[/quote]
Na szocie mam naklejki. MKS jednoliterowe, wiatr SI <-> nie SI i kanały
UKF - który do czego + frekwencje. W życiu nie spojrzałem na to ostatnie
w trakcie żeglugi.
W średniowieczu przedkomórkowym, nie mając pojęcia, że to niedasię a
zwłaszcza dlaczego niedasię, zestawiłem najgłupszą semidupleksową UKFką
poprawną rozmowę telefoniczną przez Witowo - będąc pod Karlskroną.
Sytuacji odwrotnych, tj żeby nie działało choć powinno, nigdy nie
zauważyłem. Jak zauważę, owszem - pójdę do serwisu. Albo do kolegów
krótkofalowców.
--
Marcin 'Cypis' Kantorek |
/|)
'-/_
~~~~~~ http://www.DINO.merigold.pl ~~~~~~~~'===='~~~~~~~~~
Temat: SRC w UK
Jacek Kijewski wrote:
[quote]Uważam jednak, że użytkownik radia UKF powinien coś o tym, co robi
wiedzieć.
owszem, na poziomie gałkologii. Nie na poziomie megaherzów
I nie robi Ci różnicy, czy radio działa na poziomie kiloherców,
dziesiątek kiloherców, megaherców, setek megaherców czy gigaherców? Nie
musisz o tym wiedzieć i nic z tego nie wynika? OK...
[/quote]
85% znanych mi (nie tylko w .pl) użytkowników UKF / UKF+DSC nie ma
najmniejszego pojęcia w jakim paśmie działa. Jedyne, co wiedzą, to to że
jako medium wykorzystują jakieś "ultrakrótkie fale". Jak nie działa lub
działa słabo -> serwis.
Pozdrawiam,
Wuj Bart27
--
* Bartłomiej F. Tajchman +48 695 468 667 *
* http://www.bart.merigold.krakow.pl GG #162270 *
* The natural state of the footbal fan is bitter disappoitment, *
* no matter what the score. (Nick Hornby)
Temat: na czym polegała integracja systemów Tirpitza?
Tirpitz też walił z dużych luf w tym swoim fiordzie.
też dostarczono pociski 380 z zapalnikami czasowymi do stawiania zapory plot. (zasięg ok. 21000m).
Z tego co wiem pociski mają po prostu wbudowane w głowice małe radiolokatory (radary)...
No tak, mniej więcej. Tak działał radiowy zapalnik zbliżeniowy, który zrewolucjonizował w latach 40-tych artylerię przeciwlotniczą. Nadajnik w zapalniku pocisku wysyłał wiązkę fal ultrakrótkich, prostopadle do osi pocisku z pewnym odchyleniem do przodu (a scislej zwykle dwie wiązki co 180 stopni). Wskutek ruchu wirowego pocisku nadajnik "przemiatał" przestrzeń wokół niego. Gdy odbiornik zarejestrował sygnał odbity od celu, na podstawie przesuniecia w fazie albo po prostu mocy odebranego sygnalu okreslana byla odleglosc od celu i jesli byla zgodna z nastawioną (czy mniejsza) to wysyłany był impuls do zapalnika elektrycznego no i BUM.
Temat: notatki PSM
"Radio Afera jest to studenckie radio Politechniki Poznańskiej, nadające na falach ultrakrótkich od 1990 roku (od 1995 roku na częstotliwości 98,6 FM) na terenie Poznania. Pierwsza niepubliczna rozgłośnia w stolicy Wielkopolski. Audycje radia tworzą wolontariusze, głównie studenci.
âźAferaâ to radio ludzi młodych. Gra przede wszystkim rocka, dźwięki alternatywne i klubowe; post-rock, trip hop, acid jazz. Znaleźć tu można programy humorystyczne, kulturalne, filmowe."
-cytat z wikipedii
Temat: UKF/FM
UKF - ultrakrótkie fale, polska nazwa angielskiego FM - frequency modulated
(frekwencja/czestotliwosc modulowana).
Pozdrowienia Marek R.
Witam,
To czesciowo off the topic, ale czy mozecie mi pomoc w rozwinieciu tych
skrotow?
Pozdrawiam
Jurek
Temat: jak poprawić zasięg pilota - odpowiedź
Rację mają ci, co twierdzą, że poprawia się zasięg przy różnych, no oko dziwnych położeniach i kontaktach antenki i pilota z ciałem. Ale na wykład o propagacji fal ultrakrótkich w pobliżu takich przewodników jak ludzkie ciało tu miejsca nie ma. A zamiast racji, ci co się śmieją, mają zdrowie. Bo śmiech to zdrowie. I tyle.
Temat: Gadu Radio = Open.fm
nie, bo to radio ma tyle wspolnego z FM co socjalizm demokratyczny z demokracja.
Może i tak, ale nazwa się sprzedaje, śmiało mogę powiedzieć, że jest już przez pewną grupę ludzi kojarzona. FM potencjalnym odbiorcom kojarzy się raczej z radiem, a nie z radiem nadającym na falach ultrakrótkich, bo i tamto radio można już odbierać kilkoma innymi drogami, jak Internet, czy satelita. Słuchacze więc raczej nie zaprzątają sobie głowy tym, na co zwróciłeś uwagę, a bardziej interesuje ich poziom merytoryczny audycji. Więc jak dla mnie, z marketingowego punktu widzenia nazwa jest dobra. Zresztą - jej temat był już wiele razy roztrząsany. Jest ta sama od pięciu lat i bezsensem było by jej zmienianie.
Sam zresztą jakimś wielkim zwolennikiem tego "FM" w nazwach stacji nie jestem, ale i nie jestem przeciwnikiem. Jest mi to obojętne i to czy ktoś tego używa, zależy już tylko od jego kreatywności, pomysłu na nazwę i pomysłu na całe radio. Nazwa iGol FM nie jest moim pomysłem, tylko tych, którzy radio pięć lat temu zakładali i ich należało by zapytać o powody użycia "FM", choć jak sądzę, są takie, jak wymienione przeze mnie w poprzednim poście.
Temat: Świat
31 marca 1889 roku dokonano w Paryżu oficjalnego otwarcia wieży Eiffla. Dziś mija 120 rocznica tego wydarzenia. Budowla ta została wzniesiona przez Gustawa Eiffla, francuskiego inżyniera, wybitnego specjalisty w zakresie konstrukcji stalowych, z okazji wystawy światowej. Do dziś jest rozpoznawana jako symbol Francji.
Projekt powstał w 1884, budowa trwała dwa lata. Ostra krytyka środowisk intelektualnych Paryża omal nie doprowadziła do jej zburzenia w 1909 roku. Posiada trzy pomosty widokowe na wysokości 57 m, 115 m i 274 m. Mierzy 324 metry (w październiku 2000 roku na szczycie wieży zamontowano nadajnik fal ultrakrótkich, który zwiększył jej wysokość z 318,7 m do 324 m). Waży 7000 ton. Do 1929 roku była najwyższą budowlą na świecie.
Źródło: www.onet.pl
Ciekawe czy polouki se majom czim pochwoulić ??
Temat: wejscie audio P-12 / Transmiter FM
puchatek2000, Transmiter FM, jak naza wskazuje transmituje poprzez ultrakrótkie fale radiowe. Zasieg dobrego sygnalu to okolo 3-4m wokół urzadzenia (zasieg z tabliczki nawet do 20m - tak ale z trzaskami i modulacjami). Skompresowane mp3, potem znieksztalcenie transmitera, straty w FM'ie, straty w odbiorze, staraty na tunerze a reszte slyszysz.
Mam markowa samochodowa ladowarke do iPoda, na przewodzie jest ("świetnej jakości") transmiter FM, sygnowany ta marka. żadna rewelacja, a kosztuje okolo 120zl nowy. Ładuje od czasu do czasu iPoda, nie uzywam. W smochodzie slucham CD.
Temat: Andrzej Sapkowski
To już było przecież. Nie pamiętam, czy z Narrenturmem też, ale z Bożymi Bojownikami na RMFie w pewne wakacje....!
W pewne wakacje to była na RMFie "Krew elfów", zresztą do ściągnięcia na Sapkowski Zone, poza tym Maladie i inne opowiadania w formie audiobooka (czyta Mirosław Baka) dodano kiedyś do Głosu WlkP, o przygodach Reynevana na falach ultrakrótkich nie słyszałem.
Temat: fale
| mam pytanie jaka jest zaleznosc miedzy czestotliwoscia fali radiowej a jej
| "zasiegiem"
| to znaczy fale o jakiej czestotliwosci rozchodza sie najlepiej a jakie
| gorzej
| ktore wykorzystywac przy komunikacji na dalekie dystanse a ktore na
krotkie?
Zobacz jak masz w radiu :))
Długie - daleko
Krótkie - blisko ;))
AFAIK to nie jest takie proste. Krótkie (poprawnie - ultrakrótkie,
czyli rzędu 100 MHz) - blisko, generalnie ograniczone horyzontem.
Długie - daleko, bo się ładnie uginają, i ograniczenie wynika z
naturalnego rozpraszania energii (prosta zależność moc - zasięg).
Standardowy przykład - dopóki najwyższy maszt radiowy na świecie nie
stał się "najdłuższym" :), I Program PR (225 KHz, czyli dość długie
fale) można było odebrać w Sudanie (sprawdzone empirycznie przez
rodzinę). Teraz nie mają takiej anteny, więc zasięg się zmniejszył.
Ale "krótkie" tradycyjne - czyli o długości kilkunastu -
kilkudziesięciu metrów - mogą mieć zasięg "ogoólnoświatowy"
(planetarny) dzięki odbiciom od jonosfery...
Co wiem, bo dziecięciem będąc podbierałem czasami mikrofon
stryjecznemu bratu (on był krótkofalowcem, ale już "akustycznym", nie
tylko Morsem...) - i udało mi się raz usłyszeć kogoś z Argentyny.
Dokładniej z okolicy Ziemi Ognistej.
Daleko...
Pozdrawiam,
Marek W.
Temat: external RF energy en->pl
Hmmm... czy radio frequency jest tozsame z 'sygnalami w.cz.'?
Nie jestem co prawda specem od fal elektromagnetycznych, ale jednak
chyba zakres czestotliwosci radiowych (powyzej 10 cm) nie pokrywa
sie z mikrofalami (od 0.01 do 10 cm).
Gdyby sie pokrywal to nadajniki radiowe ugotowaly by nas zywcem.
Ale to taka dywagacja troszke OT.
Mirek
"radio frequency" jest tożsame z "częstotliwość radiowa"
"RF signal" jest tożsame z "sygnał w.cz." (z mojego doświadczenia ;-)
wynika, że chodzi o odróżnienie od "małej/niskiej częstotliwości, czyli
sygnału m.cz. - to podział podstawowy)
Oczywiście można się pobawić w rozdzielanie zakresów częstotliwości (z tych
bardziej znanych: częstotliwość p.cz. - pośrednia, np. w mieszaczach
ucządzeń radiowych, oraz typowe dla radioodbiornika LF, MF, HF, VHF, UHF...
odpowiednio: low, middle, high, very high, ultra high...) Ale to ma sens
tylko wtedy, kiedy określenie zakresu częstotliwości ma znaczenie. W
przytoczonym tekście najwyraźniej chodzi o zakłócenia spowodowane sygnałem
w.cz., niezależnie czy jego częstotliwość znajduje się w zakresie fal
krótkich, ultrakrótkich czy mikrofalowych.
Ale to już chyba całkiem OT wyszło...
Pozdrowienia!
- Wiesia
Temat: Nowa hybryda MWOPR
Woda sama w sobie ma pelna przepuszczalnosc sygnalu radarowego wiec fale nie wprowadzaja zaklocen. Woda całkowicie tłumi sygnał radaru . Im fala krótsza , tym sygnał bardziej tłumiony . Inaczej do wykrywania okrętów podwodnych używano by radarów , a do łączności z nimi nie używano by fal ultradługich , tylko ultrakrótkich .
Temat: Proroctwo pewnej staruszki....
A propos proroctw - najwięcej przegięć z tym związanych jest w zborach "Trzeciej Fali"(ultra-charyzmatycznych),tam gdzie zapuściły korzenie takie nauki jak "nowa reformacja apostolska","ruch późnego deszczu" czy też gdzie otwarto drzwi dla "Kansas City Prophets" (m.in. Rick Joyner,Bob Jones czy P.Cain)
Jeśli w ogóle chodzi o proroctwa,też mam do tego zdrowy dystans.Na przykład miałem dawniej okazję słyszeć mnóstwo "proroctw" skierowanych do mnie osobiście,ale jak patrzę na to z perspektywy lat,to mogę z całym przekonaniem stwierdzić,że tylko 2,góra 3 z tych "proroctw" były naprawdę z Ducha Bożego.Dwa z tych proroctw były czymś opisanym w 1 Kor 14,25 (BW) :
"skrytości serca jego wychodzą na jaw i wtedy upadłszy na twarz, odda pokłon Bogu i wyzna: Prawdziwie Bóg jest pośród was."
W moim przypadku raz było to ujawnienie skrytego grzechu,a drugi raz wydobycie na światło problemu,z którym wtedy nie umiałem sobie poradzić (zły obraz samego siebie). Byłem wtedy bardzo młodym wierzącym...
W obu tych przypadkach istniała też zgodność z 1 Kor 14,3(BW):
"A kto prorokuje, mówi do ludzi ku zbudowaniu i napomnieniu, i pocieszeniu."
W tych przypadkach,które oceniam jako prawdziwe proroctwa z Ducha Bożego zawierały się wszystkie 3 elementy wymienione w powyższym wersecie...
To takie moje krótkie przemyślenia nt.proroctw...
Temat: Głosnik superwysokotonowy
Fizyka nie robi wyjątku i ultradźwięki podlegają tym samym prawom fizyki co inne fale dźwiękowe. Sam poniekąd przyznałeś mi racje mówiąc ,że rozpraszają soniczną górę.
Jeżeli na nośnikach typu SACD i DVD-audio zostały nagrane niesłyszalne dla człowieka częstotliwości , to żeby w sposób możliwie najwierniej odzwierciedlić zamierzenia autora należało by połączyć wszystkie składowe dżwięku. Ogólnie to zdania są mocno podzielone. W fizyczny sposób zmieniają na pewno , ale czy się to słyszy ,czy nie , to indywidualna sprawa, to raczej jest temat dla audiofili-złotouchych Ogólnie trzeba tego posłuchać i się ustosunkować , bo to raczej indywidualna sprawa. Takiego rozważania jak my tu prowadzimy Caleb jest w necie pełno. Zgodzę się z tym na pewno ,że nie słyszy się ultrakrótkich bezpośrednio.
Temat: Propozycja
Proponuję stworzenie grupy "pl.rec.radio.skaner".
Tematyka: forum wymiany informacji uzyskanych z nasłuchów
częstotliwości radiowych, zarówno w zakresie fal krótkich, jak i
ultrakrótkich. Również wymiana informacji o sprzęcie, porady
techniczno operatorskie itp.
Wydzielenie osobnej grupy pozwoli na ściślejsze dostosowanie tematyki
postów do zainteresowań grupowiczów, rozszerzając jednocześnie grono
uczestników również na osoby spoza kręgu radioamatorów (w pojęciu
licencjonowanych nadawców i użytkownikó CB-radio), nie zakłócając przy
tym grupy "radioamatorskie" informacjami dotyczącymi pasm poza
amatorskich :-)
73!
Temat: 1
To jest miejsce obecne położenia czujnika jak mniemam, a sugerowane to to zaznaczone kółkiem na poprzednich rysunkach?
Dokładnie tak.
Fale krótsze od ultrakrótkich mają tę cechę, że nie przenikają przez blachę, a szkło, i plastiki nie stanowią dla nich przeszkody, i dlatego antenę warto umieścić bardziej "na widoku"
Temat: Pokój w klimatycznym mieszkaniu studenckim
Szukamy osoby do mieszkania studenckiego:
Oferujemy:
- samodzielny pokój z balkonem
- internet (WiFi)
- 6 piętro z widokiem na Wisłę
- 2 przystanki tramwajem od Placu Bankowego
- siłownia (atlas, orbitrek, worek, wiosła, sztangi ....)
- ochrona
- dobrze wyposażona i wielka kuchnia
(zmywarka, 2 lodówki, mikrofalówka)
- radioodbiornik (fale długie i ultrakrótkie - pasmo zachodnie
- strzeżony parking przed budynkiem
- ... sympatyczne towarzystwo!
Szukamy osoby:
- niepalącej (!!)
- która wyniosła z domu zasady dobrego wychowania
- która odróżnia Hefajstosa od Domestosa
Zastrzegamy sobie prawo do wieloetapowego castingu!
Tu naprawdę się świetnie mieszka....
Ważne założenia:
- W tym mieszkaniu nikt nie słucha "manieczek"
- Cena: 650 PLN + opłaty (ok 70-80 PLN miesięcznie)
- Pokój do zamieszkania od zaraz.
Kontakt: pw lub mail: webmaster@szturmowa.com
Temat: Forum miłośników fal ultrakrótkich
Witamy na powstajacym forum miłośników fal ultrakrótkich. Ma ono być miejscem dyskusji amatorów krótkofalowców [ ukf-owców ] oraz profesjonalistów wykorzystujacych ten zakres fal.
Propozycje działów prosimy składać tutaj.
Temat: Są już wreszcie nowe taryfy w Plusie - super !
Co to KF?
Krótkie Fale :)
nie mylic z UKF czyli UltraKrótkie Fale :)
Temat: Plac Zebrań Ludowych czyli młodzieżówki i ultrasy
Z wszystkich ultra- ja wybieram ultramarynę
A ja ultrakrótkie fale w radiu.
Temat: radio na fale średnie lub ultra krótkie (fm)
jak zrobić radio fm i z czego żeby było jak najprostsze.
Temat: Rozmowy niekontrolowane #2 z: Wybory Miss i Mistera
Najlepsze fale to te ultrakrotkie, ktorych milicja w latach 80-tych uzywala do zagluszania audycji przeczacych ustrojowi.
Temat: pomiar oglądalności w TV
Tak np absorpcja przez deszcz mgłę fal ultrakrótkich.
Temat: UKF/FM
Witam,
To czesciowo off the topic, ale czy mozecie mi pomoc w rozwinieciu tych
skrotow?
ultrakrotkie fale / frequency modulation(?)
Temat: Zostałem bez PR1..
Staszel!!!
ale ze mnie gapa !!
masz racje!! zasugerowalem sie tym ze na wyswietlaczu w radiu pokazuje 225 a jak długie fale to metry
a
podobnie jak ultrakrotkie to megaherce ))
Temat: Nie FM, tylko...
Przypomniala mi sie zabawna sytuacja sprzed prawie 10 lat. Ojciec jednej z naszych DJ-ek nie bardzo mogl zrozumiec skad sie wzielo FM przy nazwie naszej stacji, mimo ze zawsze pojawialo sie po wymienieniu czestotliwosci. "Przeciez FM to fakty i muzyka" - wylozyl mi pewnego popoludnia. Kolejne minuty zajelo mi tlumaczenie, ze padl ofiara marketingu radia RMF, a skrot FM oznacza ni mniej ni wiecej, tylko fakt obecnosci stacji na falach ultrakrotkich. Jednak uspokoil sie dopiero miesiac pozniej, kiedy nadawalismy juz serwisy informacyjne
Styl FM to puste okreslenie, tu zgodze sie z Majkellem. Na FM nadaje Polskie Radio Program II, Radio Maryja... Troche krzywdzace dla tych dwoch jest wiec uzywanie hasla "styl FM", w rozumieniu "eskowego"sposobu prowadzenia audycji (a taki obraz wylania sie z przegladu stacji "w stylu fm").
Zaluje, ze wiekszosc uzytkownikow forum jest za mloda, by posluchac poslkich stacji
FM kiedy rodzil sie rynek radiowy w Polsce. W czasie gdy Eska grala tylko w Warszawie i nie miala wiele wspolnego z Eska Nord, Radiem S Poznan, Eska Wroclaw ani dziesiecioma dyskotekowymi hitami jeden za drugim. Kiedy bylo dobrym lokalnym radiem z ekipa zlozona z okolo 40 osob. Kiedy nie bylo Eski w innych miastach, za to nadawalo ponad 200 stacji lokalnych. Zaluje, ze nie mogliscie tego slyszec - wtedy nikt nie wychylilby sie z takim haslem.
Co sie tyczy zmiany FM na cos innego. Dajmy sobie spokoj, bo niezaleznie od tego jak bardzo trafny bedzie ten sufiks, bedzie on sztuczny, wprowadzany na sile.
Proponuje wrocic do standardu, zgodnie z ktorym FM jest zarezerwowane tylko dla stacji, ktore maja/mialy cos wspolnego z FM. Nie chodzi mi o sposob prowadzenia audycji, tylko o fakt emisji sygnalu na falach ultrakrotkich.
To by dawalo nam tylko jedna stacje uprawniona do uzywania tego skrotu. Po wylaczeniu sie szczecinskiego Bit-FM, z aktywnych zostaje nam tylko Megastacja. I tylko ja widze jako uprawniona do nazwania sie Megastacja FM.
Temat: Burza, a przyczepa kempingowa
Patrząc tak na tegoroczne lato, zacząłem się mocno zastanawiać, czy podczas burzy jest bezpiecznie w przyczepie (pomijając oczywiście spadające gałęzie lub całe drzewa).
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
Ja przeżyłem kilka burz mieszkając w przyczepie Niewiadówce, ale (nazwijmy to oględnie) ona jest z plastiku.
Teraz mam budę całą aluminiową i tak mi zaczęło to chodzić po głowie.
Teoretycznie budka jest odizolowana od ziemi (gumowe koła, podpory w tradycyjny sposób oparte na ziemi, ale pomiędzy ziemią, a przyczepą włożone klepki drewniane, podłogowe).
Zasada działania klatki Faradaya, chyba odpada, ba nawet obalono jej zasadę działania w samolocie i samochodzie (cytat z Wikipedii):
"Funkcjonuje pogląd mówiący, że dzięki temu efektowi samoloty są odporne na uderzenia piorunów – korpus samolotu ulega naładowaniu, jednak ludzie i elektronika pokładowa nie odczuwają tego. Zdanie to jest prawdziwe tylko do pewnego stopnia, gdyż podczas uderzenia pioruna bardzo duże prądy o dużej częstotliwości przepływające przez kadłub samolotu indukują pola elektryczne i magnetyczne wewnątrz kadłuba. Podobnie piorun uderzając w drzewo nie płynie całym jego przekrojem jednakowo lecz w kanale o średnicy kilku centymetrów, powodując rozerwanie drzewa w tym pasie.
Pogląd, że samochód jest przykładem klatki Faradaya, też jest prawdziwy w pewnym przybliżeniu, samochód byłby idealną klatką Faradaya, gdyby nie miał okien. Dla elektrostatyki samochód osobowy może być z dobrym przybliżeniem traktowany jak klatka Faradaya, ale nie jest dla fal radiowych krótszych od wielkości okien i dlatego antena fal radiowych średnich i długich musi być wyniesiona poza samochód, fal ultrakrótkich powinna ale nie musi, a fale używane przez telefon komórkowy są osłabiane w znacznie mniejszym stopniu.
Jednym z powszechnych zastosowań klatki Faradaya jest korpus kuchenki mikrofalowej wraz z siatką w oknie drzwiczek."
Więc, jak to jest?
Jak myślicie?
Temat: Zasięg Polskiego Radia
• Jedynka pokryje zasięgiem prawie cały kraj, stracą Dwójka i Radio Bis
Program II Polskiego Radia i Radio Bis oddadzą swoje nadajniki Programowi I, by mógł on mieć zasięg porównywalny z ogólnopolskimi stacjami komercyjnymi.
Polskie Radio chce zoptymalizować swoją sieć nadajników UKF, tak by Jedynka objęła zasięgiem 90 proc. ludności kraju. Planowane jest to na maj tego roku. Wówczas Program II i Radio Bis oddadzą Programowi I nadajniki dużej mocy, w zamian otrzymując nadajniki małej mocy wykorzystywane dotychczas przez Jedynkę. Taka sytuacja będzie miała miejsce np. w Warszawie, gdzie Program I ma nadajnik o mocy 0,2 kW i obejmuje zasięgiem wyłącznie miasto, a Dwójka ma moc 10 kW i pokrywa sygnałem prawie całe byłe woj. warszawskie. W wyniku całej operacji Dwójka i Bis stracą po około 20 proc. obecnego zasięgu. Teraz Jedynka dociera na falach ultrakrótkich do 55,9 proc. ludności Polski, Dwójka – do 78,8 proc., a Radio Bis – do 63,8 proc. (dane KRRiT z końca grudnia ub.r.).
Polskie Radio tłumaczy, że Program I jest priorytetową anteną i musi być odbierany w całym kraju, a emisja na falach długich nie wyrównuje tego braku – zakłócenia elektromagnetyczne w niektórych regionach uniemożliwiają odbiór, a przy tym emisja na falach długich zapewnia wyłącznie odbiór monofoniczny. Rekompensatą dla osób, które utracą możliwość odbioru dwóch anten Polskiego Radia, ma być emisja cyfrowa. – W maju mamy mieć podpisaną umowę o odkodowaniu sygnału cyfrowego, dzięki czemu dostęp do niego będą mieli wszyscy posiadacze zestawów satelitarnych – mówi Tadeusz Fredro-Boniecki, rzecznik prasowy Polskiego Radia.
To już wiemy, kiedy spodziewać się odkodowania z satelity. Szkoda, że przez tyle lat nikomu nie zależało na tym, aby PR 2 i Bis były niekodowane, a teraz nagle się ruszyli... Choć to i tak nie zrekompensuje strat nadawania naziemnego. Ciekaw jestem, gdzie zabiorą Bisce? Chyba tylko Zamość ma nadajnik 30 kW, i Katowice 60 kW, ale w Katowicach PR 1 też ma 60 kW od dawna. A tak to Bis ma głównie pierdziawki od 0,1 do 1 kW i chyba Dwójka ucierpi bardziej.
Temat: !!-zaklucenia przy nagrywaniu-!!
Moze to jednak przez zakłucenia elektromagnetyczne .... najsilniejszym
żródłem który lubimy mieć zawsze przy sobie jest telefon komórkowy.
Ultrakrótkie fale w pobliżu urządzeń elektronicznych powodują nieprawidłowe
działanie tychże.
Wszak ekranuje się elektronikę w kamerach, mimo to radze to sprawdzić.
| Witam,
| Mam problem z kamera cyfrowa Panasonic NV-GS 1 EG. Co 30-60 minut mam
| jednosekundowe przerwanie dzwieku wraz z zakluceniem obrazu - efekt tzw.
| "mozaiki". Co dziwniejsze nie wykonuje w tych momentach gwaltownych
| ruchow a kamerka znajduje sie w duzej odleglosci od wszelkich silnych
| zrodel elektomagnetycznych. Zaklucenie widoczne jest dopiero po
| odtworzeniu filmu. Kamerke mam od tygodnia, ale wczesniej stala na polce
| sklepowej... Zastanawiam sie czy to czasem nie zabrudzona glowica..
| Czy ktos mial juz jakies doswiadczenia z takim zjawiskiem. Prosze Grupe
| o pomoc, bo zal mi ja oddac do serwisu...
| --
| Schoeni
| --
| Serwis Usenet w portalu Gazeta.pl -http://www.gazeta.pl/usenet/
Witam,
Dziekuje za odpowiedz (ktos sie w koncu zlitowal).
W miedzyczasie dostalem odpowiedz z panasonic polska:
"
Z opisu wynika że ta usterka może być spowodowana tak zwanym
"zabrudzeniem
głowic wizyjnych".Najczęstszą przyczyną powstawania tego typu efektów
są:
-zawilgocenie (zaroszenie) kamery i taśmy,
-kurz, pył, piasek
-pomięta lub zabrudzona taśma
W związku z tym należy wystrzegać się powyższych przyczyn.
"
Odnosnie twojej rady - bylem na wsi, tel. komorkowego nikt nie mial -
- "nie bylo pola" :)))
a do najblizszego glosnika mialem ponad 7 [m].
A co myslisz o wypowiedzi czlowieka z panasonic'a?
I jeszcze jedno pytanie - chcialbym przeczyscic glowice. Lepiej to
zrobic samemu
czy oddac do serwisu (mam gwarancje)?. A jesli samemu to czy sa jakies
dobre kasety
czyszczace?. Pytam bo wiem z doswiadczenia ze wiele takich "kaset
czyszczacych" brudzi..
pozdrawiam
Temat: Traktat Lizboński
a co Ty na to drogi kolego ubuntu?
>Prezentowana przez wszystkie "postępowe" media jako wzór tzw. wolności i swobód osobistych Szwecja wprowadziła ustawę zezwalającą praktycznie na nieograniczoną kontrolę życia swoich obywateli. Szwedzkie służby specjalne będą miały wgląd w ich prywatną korespondencję: sms-y, e-maile, a także faksy.
Parlament szwedzki Rikstag przyjął ustawę rozszerzającą uprawnienia służb specjalnych w dziedzinie kontroli nad środkami komunikacji elektronicznej wykorzystywanymi przez mieszkańców kraju.
Ustawa zezwala wyspecjalizowanej cywilnej służbie nasłuchu radiowego FRA, pracującej na potrzeby obronności, by objęła kontrolą korespondencję wchodzącą i wychodzącą ze Szwecji drogą światłowodową. Dotychczas FRA miała prawo przechwytywać, zapisywać, kontrolować i deszyfrować komunikację radiową. Czyniła to nawet w stosunku do depesz przesyłanych na falach ultrakrótkich i poprzez satelity, co jest praktyką służb dyplomatycznych.
Nowa ustawa zezwala FRA na podobne działania, bez zgody sądu, wobec łączności międzynarodowej poprzez telefonię komórkową, faksy i pocztę elektroniczną. Zezwala nawet na obserwowanie odwiedzin obcych stron internetowych przez mieszkańców Szwecji.
Twórcy ustawy usprawiedliwiają się, iż powodem takiego rozszerzenia uprawnień i zadań FRA, a tym samym zezwolenie jej na wgląd w najbardziej osobiste obszary życia każdego z obywateli jest rosnące zjawisko międzynarodowego terroryzmu oraz konieczność ochrony przed zagrożeniem zewnętrznym.
Projekt nowych przepisów wywołał ostrą dyskusję społeczną i parlamentarną. Jego przeciwnicy argumentowali, że Szwecja będzie jedynym państwem UE, w którym obowiązują podobne przepisy. Przed budynkiem Rikstagu odbyła się wczoraj wielogodzinna demonstracja.<
proszę bardzo : pełna kontrola ;)
może Ci się wydaje że jesteś wolny i że żyjesz w wolnym kraju ?
Temat: Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej
Studenckie Radio "Żak" Politechniki Łódzkiej - studencka niekomercyjna rozgłośnia radiowa nadająca na terenie Łodzi i okolic. Sygnał stacji można odbierać od 1 października 1996 roku na falach ultrakrótkich (częstotliwość 88,8 MHz), a także za pośrednictwem Internetu.
"Żak" ma charakter niekomercyjny. Działalność radia jest finansowana i wspierana przez Politechnikę Łódzką, dzięki czemu rozgłośnia jest całkowicie wolna od reklam. Praca w Studenckim Radiu "Żak" ma w całości charakter wolontariatu. Żaden z pracowników radia nie pobiera wynagrodzenia za swoją pracę.
Muzyka na antenie "Żaka" to szeroko pojęta muzyka alternatywna. W programach porannych i popołudniowych oraz w dziennym paśmie muzycznym można usłyszeć m.in. britpop, indie rocka, folk, reggae, ska i punk rocka, w wieczornych audycjach autorskich pojawiają się również metal, blues, rock progresywny, IDM, ambient, noise, awangarda, piosenka studencka i turystyczna, a także muzyka filmowa oraz współczesna, zaś noc to składanka spokojnych i niepokojących, ale zawsze nocnych brzmień. W "Żaku" można posłuchać także audycji publicystycznych, skierowanych przede wszystkim do ludzi młodych, głównie studentów.
Oprócz realizacji emisji Studenckie Radio "Żak" zajmuje się organizacją i nagłaśnianiem koncertów. Między innymi współorganizuje takie imprezy jak Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA, koncert "W górach jest wszystko co kocham", Koncerty Inauguracyjne i wiele innych.
Polecam tą rozgłośnię. Jest tworzona dla studentów przez studentów i nie tylko.
Temat: AM FM
No dobra ale stacje radiowe mają przydzielone częstotliwości, więc jak mogą stosować modulację FM, przecież wtedy by sie wbijały na inne stacje.
No powiem trafne pytanie. Stacje radiowe mają przydzielone częstotliwości, ich przydzielaniem zajmuje się (w Polsce) KRRiTV – Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (tak przynajmniej było do tych czas, a teraz kto? Może kto inny, nie wiem).
Jest to organ, który ma na celu min. stanie na straży tego żeby był porządek w „eterze”, oprócz tego, że przydzielane zostają częstotliwości i na niej nadają radiostacje to jeszcze muszą one nadawać wg odpowiednich standardów techniczno-prawnych. Do czego zmierzam, dawno, dawno temu, gdy radiofonia była w powijakach i się tak rozwijała aż do dzisiejszych czasów postanowiono, co nieco uporządkować i przyjęto umownie podział częstotliwości na zakresy, na których stosuję się min. odpowiednie modulacje podział ten możesz zobaczyć w tabelce, a zakresy te nazywa się pasmami.
Ponieważ modulacja FM dotyczy (w odniesieniu do radiofonii) pasma fal ultrakrótkich, więc co dzieje się dalej wyjaśnię na tym przykładzie.
Modulacja FM niesie za sobą zmianę częstotliwości nadawanego sygnału pod wpływem amplitudy i częstotliwości sygnału m.cz która (ta zmiana częstotliwości) określana jest jako dewiacja częstotliwości. Na rysunku poniżej widzisz wykres słupkowy jak to wszystko jest urządzone (ten czerwony to rzekoma przydzielana częstotliwość zwana nośną). W tabelce przy obu zakresach UKF są oznaczenia OIRT i CCIR są to standardy nadawania (przyjęte umownie), które określają min. dopuszczalną dewiację, której nadawca nie może przekroczyć. Tak jak można zauważyć na tym rysunku sygnał FM zajmuję wokół częstotliwości nośnej pewien przedział (pasmo), który można nazwać kanałem.
I tak naprawdę to organ zezwalający na nadawanie nie przydziela częstotliwości, tylko przydziela KANAŁ, i tak w paśmie OIRT mamy (mieliśmy) do dyspozycji 15 kanałów ([73-65,5]MHz/0,3MHz) o szerokości 0,3MHz o zredukowanej dewiacji do 50kHz (co odbija się na jakości transmisji) i zresztą przyczyniło się do przejścia na standard CCIR gdzie dewiacja wynosi 75kHz.
Na to 0,3MHz składa się nie tylko audycja słowna (do 15kHz), ale i jeszcze sygnał stereo kodowany w standardzie MPX.
Krócej mówiąc żeby stacje nie nachodziły na siebie to ich częstotliwości nośne są rozmieszczane w odstępach o szerokościach kanału pozwalających na wymagane zmiany częstotliwości przez sygnał audycji.
PS. Trochę mnie wyprzedziłeś alaris ale właśnie tak to łopatologicznie można ująć .
Temat: Gadu Radio = Open.fm
A Ty jak wychodzisz z domu do sklepu po sok i w międzyczasie przypomni Ci się, że chciałeś jeszcze skoczyć do kiosku po gazetę, to wracasz z sokiem do domu i wychodzisz ponownie do kiosku czy nie tracąc czasu i zapału załatwiasz obydwie sprawy od razu za jednym wyjściem?
hehe, dobre
Panowie, proszę, skończcie tę bezsensowną polemikę, bo to do niczego nie prowadzi. Dyskutujmy merytorycznie, a nie poprzez jakieś docinki, wyzwiska. Umówmy się, że powstał częściowy OFF-topic, ale nie da rady prowadzić dyskusji tak, by w 100% trzymała się ona ściśle określonego tematu. Zawsze pojawiają się jakieś "podtematy", częściowo z tematem głównym związane. I ja nie widzę w tym nic złego.
W sprawie stacji internetowych, używających w nazwie i/oraz domenie końcówki "fm" już wszystko wyjaśniliśmy. Mówienie, że stacje naziemne, nadające w internecie były wcześniej, niż iGol, czy Lokomotywa jest bezsensem, bo każdy myślący człowiek chyba wiedział, że rozmawiamy o rozgłośniach stricte internetowych.
Jeszcze co do końcówek FM, zarówno w nazwie, jak i domenie i ich obecności w ogóle w nazwach radiostacji. Być może już kiedyś pisałem, co myślę na ten temat, ale powtórzę. Wydaje mi się, że jest to podyktowane głównie estetyką i brzmieniem nazwy całościowej, a nie tym, czy ktoś nadaje na falach ultrakrótkich, czy nie. Bo czyż nie lepiej brzmi:
iGol FM od Radio iGol
Lokomotywa FM od Radio Lokomotywa
RMF FM od Radio RMF
Roxy FM od Radio Roxy
Vanessa FM od Radio Vanessa
Open FM od Radio Open
etc etc
?
Z drugiej strony są nazwy, których nigdy z końcówką FM bym nie widział:
Zet FM
Eska FM
Trójka FM
Złote Przeboje FM
RMF Maxxx FM
Jakoś mi się to nie "słyszy". Ale może to tylko moje odczucie
Temat: [HF/RS]Janusz Pieniak - Anteny telewizyjne i radiowe [PL] [.
Anteny telewizyjne i radiowe
-Janusz Pieniak
wyd I Warszawa 1993
Dobrą jakość odbioru programów telewizyjnych i radiowych zapewniają właściwy dobór anteny oraz odpowiednia jej instalacja. Aby ułatwić to zadanie, w książce - krótko lecz w sposób przystępny dla każdego czytelnika - opisano:
- właściwości fal elektromagnetycznych,
- podstawy teorii anten,
- anteny telewizyjne: jednokanałowe, wielokanałowe, szerokopasmowe i satelitarne,
- anteny radiowe do odbioru fal długich, średnich, krótkich, ultrakrótkich, krótkofalarskie i do radi CB,
- pomiary anten.
Spis treści:
1. Ogólnie o falach elektromagnetycznych
1.1 Zależności między długością a częstotliwością fali
1.2 Spektrum fal elektromagnetycznych
1.3 Własności optyczne fal elektromagnetycznych
1.4 Polaryzacja fal elektromagnetycznych
1.5 Propagacja fal elektromagnetycznych
1.6 Zakłócenia łączności
2. Podstawy anten
2.1 Charakterystyka promieniowania anteny
2.2 Wpływ Ziemi na charakterystykę promieniowania anteny
2.3 Zasilanie anten
2.4 Anteny wzorcowe
2.5 Parametry anten
2.6 Zasadnicze typy anten
3. Anteny telewizyjne
3.1 zakresy czestotliwości przydzielone telewizji
3.2 Telewizyjne anteny odbiorcze
3.3 Anteny telewizji satelitarnej
4. Anteny radiowe
4.1 Anteny do odbioru audycji radiowych z AM i FM
4.2 Anteny do radia CB
4.3 Anteny wykorzystywane przez krótkofalowców
5. Pomiary anten
5.1 Impedancja wejściowa
5.2 Pomiar współczynnika fali stojącej w torze zasilającym antenę
5.3 Pomiary charakterystyk kierunkowych anten
5.4 Pomiary serwisowe i przegląd przyrządów pomiarowych
Literatura uzupełniająca
Temat: propagacja fali
Co to sa te refrakcje i od czego zaleza?
Miroslaw Kotlinski
Refrakcja sa to zjawiska zachodzace dla fal z zakresow ultrakrotkich
osrodka (powietrza)
Mamy kilka rodzajow refrakcji (nie pamietam wszystkich)
Na pewno jest jeszcze hiperrefrakcja (wtedy fale EM uciekaja w kosmos) i
jest tez jescze refrakcja (nie pamietam dokladnej nazwy) przy ktorej fale
uginaja sie "w dol" i fala pada na Ziemie.
JJak wiadoma fala moze sie rozchodzic w powietrzu po warunkiem ze kat
zawart miedzy skladowa magnatyczna a elektryczna wynosi 90 stopni (jest
prosty). Skladowa elektryczna ma znacznie wieksza wartosc niz magnetyczna
(wprawdzie nie mozna tego porownywac doslownie bo mamy rozne
jednostki.....ale wieksze skutki powoduje skladowa elektryczna---dlatego np.
dipol wyglada jak wyglada (to wiekszy "wymiar" anteny emituje skladowa
elektryczna)).
----No i doszedlem do tego ze to epsilon ma wieksze znacznie!!!---
Idac dalej fala zawsze znajdzie saobie latwiejsza droge
Wiec "poleci" sobie tam gdzie ma latwiejsza droge (korzystne epsilon)
A jesli ta droga biegnie zgodnie z promieniem krzywizny Ziemi to mozemy
sobie posluchac np, radia z Finlandii!
matematyczna pogody"""
Wieksze znaczenie dla epsilona maja zjawiska elektryczno-magnetyczne
zachodzace w atmosferyczne niz zjawiska chemiczne-a tego jak narazie nie
potrafimy przewidywac
Jesli ktos chce obie poczytac to niech wejdzie na strone dr. Szostki z
Politechniki Poznanskiej--tam znajdzie wykaz ksiazek
tu jest link
http://www.et.put.poznan.pl/%7eszostka/lektury.html
pzdr
KC
Temat: Unieważniam konkurs.
1. co to jest zysk anteny i jak go wyrażamy?
Ad1 -
zysk energetyczny jest parametrem względnym i zależy od punktu odniesienia. Najprościej mówiąc , zysk określa ile razy trzeba zwiększyć moc w antenie wzorcowej w stosunku do anteny badanej, aby w punkcie pomiarowym uzyskać jednakowe natężenie pola. Czyli okresla o ile wydajniejsza jest antena w danym kierunku.
Tylko nikt nie określa, w którym miejscu znajduje się punkt pomiarowy i o jaki kierunek promieniowania chodzi..
2.co to jest kąt elewacji i jakie ma znaczenie?
Ad2 kąt elewacji, to parametr okręślający kąt promieniowania anteny w głównym listku. Ma znaczenie głównie przy łącznościach jonosferycznych. Im kąt mniejszy tym lepiej, bo to pozwala na odbicie fali i jej powrót na ziemię. Zbyt duży kąt powoduje że fale przenikają przez jonosferę.
3.Co to jest modulacja AM
- Modulacja amplitudy (AM z ang. Amplitude Modulation), to jedna z trzech podstawowych rodzajów modulacji. Polega na zakodowaniu sygnału informacyjnego (szerokopasmowego o małej częstotliwości) w chwilowych zmianach amplitudy sygnału nośnego (inaczej nazywanej falą nośną). Uzyskany w wyniku sygnał zmodulowany jest sygnałem wąskopasmowym, który nadaje się np. do transmisji drogą radiową. Rysunek po prawej stronie pokazuje wygląd sygnału zmodulowanego AM tonem sinusoidalnym.
4.Co to jest modulacja FM
- FM (ang. Frequency Modulation) – modulacja częstotliwości, czyli kodowanie informacji w fali nośnej przez zmiany jej chwilowej częstotliwości, w zależności od sygnału wejściowego.
FM jest systemem transmisji sygnału analogowego stosowanym do przesyłania sygnału radiowego radia publicznego w zakresie fal ultrakrótkich, stąd zakres ten w mowie potocznej często jest zwany FM.
5.Co oznacza skrót CB
- Citizen band - pasmo obywatelskie.
6.Jakie częstotliwości obowiązują w paśmie CB w Polsce?
- 26,960 do 27,410 MHz – ten zakres częstotliwości, jest dopuszczony do użytkowania w Polsce.
7.Jaka moc max mogą mieć radia CB używane w Polsce?
- AM/FM – 4W , USB/LSB – 12W
8 . W jaki sposób stroimy antene samochodową CB?
- wiadomo
9.Co należy do zadań UKE?
-Do zadań UKE należy między innymi:
· regulacja, analiza i kontrola rynku telekomunikacyjnego
· regulacja i kontrola zakresu częstotliwości
· regulacja z zakresu numeracji telefonicznej
· regulacja i kontrola z zakresu kompatybilności elektromagnetycznej
· regulacja, analiza i kontrola rynku pocztowego
10.Co to jest za instytucja UKE?
- Urząd komunikacji Elektronicznej
11.Jaki jest najkorzystniejszy montaż anteny w pojeżdzie uwzględniając najwiekszą sprawnosc anteny pod wzgledem zasięgu nadawanie/odbiór?
-Najkorzystniejszy jest montaż w karoserii na środku dachu stanowiacy dużą,jednolitą przeciwwagę dla anteny.
12.Jaka powinna być wysokość zainstalowania anteny bazowej aby uniknąć bądź zminimalizować wpływ tłumienia Ziemi?
- zawsze należy dążyć do pelnej długości fali czyli dla pasma cb 11m. (dla wszystkich anten zawieszenie nie powinno wynosic mniej jak 1/2 fali.)
13.Jakie dopasowania występują w antenach samochodowych?
- Dopasowanie przy zastosowaniu transformatora u podstawy anteny zwierającego antenę co ogranicza szumy i trzaski oraz dopasowanie częsci promieniującej(promiennika) poprzez elektryczne wydłuzenie czyli wtrącenie indukcyjnosci(cewki) tylko w promiennik - anteny otwarte np at 1200 itp.
14.Jaka jest najskuteczniejsza emisja pozwalająca na przeprowadzenie łacznosci w najtrudniejszych warunkach propagacyjnych w paśmie obywatelskim? (bez wydziwiania z emisjami cyfrowymi typu rtty,fsk itp.)
- Najskuteczniejszą emisją pozwalającą na przeprowadzenie łącznosci praktycznie w każdych warunkach jest SSB i CW.
Temat: Rocznica
Na piętnastolecie Radia Maryja do Torunia przyjadą tysiące słuchaczy
PAP 18:45
Piętnastą rocznicę istnienia świętować będzie w czwartek Radio Maryja. Do Torunia, skąd nadawane są programy, przyjadą oficjalni goście i zapewne, jak co roku, tłumy słuchaczy z kraju z zagranicy. Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk powiedział, że zakładając stację nie wiedział jeszcze, że media mogą grać tak ważną role w społeczeństwie.
Radio Maryja zaczęło nadawać swoje programy w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, 8 grudnia 1991 r. Początkowo audycji przez kilka godzin dziennie mogli słuchać mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy, a także okolicznych miejscowości.
W obu miastach co roku odbywają się uroczystości rocznicowe - 7 grudnia w Toruniu, a następnego dnia - w Bydgoszczy.
Główną uroczystością toruńskich obchodów będzie msza św., której przewodniczyć będzie ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp gen. Leszek Sławoj Głódź, a homilię wygłosi ordynariusz polowy Wojska Polskiego bp gen. Tadeusz Płoski.
Wcześniej na terenie powstającego Centrum Polonia in Tertio Millennio, w skład którego wchodzi campus Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, odsłonięty zostanie pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II.
Z kolei w piątek rocznicowej mszy świętej w bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy przewodniczyć będzie biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowski Paweł Socha.
Zaczynaliśmy w Niepokalaną, 8 grudnia. Ale 7 grudnia wnieśliśmy statuę Matki Najświętszej Fatimskiej do rozgłośni - wspominał w rocznicowej katechezie założyciel i dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. Podkreślił, że radio wybrał jako nowy środek ewangelizacji.
Dlaczego Radio? Patrząc na świat, patrząc na Zachód, na to, co się dzieje w Polsce, w którym kierunku zmierzamy, marzyłem o jednym: daj mi (Boże) centrum do ewangelizacji. (...) Pan Bóg wysłuchuje wiele razy lepiej niż my się modlimy. Zawsze wysłuchuje, gdy modlimy się o jego sprawy i zabiegamy o ratowanie dusz ludzkich - mówił o. Rydzyk.
Zaznaczył, że radio wybrał jako formę apostolatu, gdyż - jak sądził - "radio włączą ludzie i mimo woli, pracując, mogą być ewangelizowani po to, żeby, umocnieni, ewangelizowali potem innych". Ojciec Rydzyk przyznał, że dopiero później zrozumiał, jak wielką rolę odgrywają media.
Otóż mass media są w stanie wykreować rzeczywistość. Instrukcja duszpasterska Stolicy Apostolskiej "Aetatis novae" (U progu nowej ery - z 1992 r.) W lapidarnym zdaniu mówi: Dla wielu rzeczywistością jest to, co środki przekazu uznają za rzeczywiste, wszystko, czemu nie poświęcają uwagi, wydaje się pozbawione znaczenia - przypomniał redemptorysta.
Radio Maryja jest własnością Warszawskiej Prowincji Ojców Redemptorystów. Stacja od początku systematycznie rozszerzała zasięg swego działania i wydłużała program do całodobowego. Koncesję na nadawanie programu ogólnopolskiego zakonnicy otrzymali w 1994 r.
Audycje Radia Maryja najpierw nadawano tylko za pośrednictwem nadajników naziemnych na falach krótkich i ultrakrótkich, a z czasem również za pośrednictwem satelity. Od 1998 r. programy radia dostępne są w internecie. Systematycznie rozszerzał się krąg odbiorców. Obecnie, poza Polską, programów słucha Polonia w Europie, w Ameryce Północnej i Południowej.
Liczne grono słuchaczy skupione jest w kołach i biurach Radia Maryja, działających przy licznych parafiach w całym kraju. Ich członkowie uczestniczą w corocznych pielgrzymkach na Jasną Górę i wspólnie przyjeżdżają na rocznicowe obchody do Torunia. Istnieje też dziecięcy ruch "Podwórkowe kółka różańcowe".
Z czasem z Radia Maryja wyrosły kolejne przedsięwzięcia medialne, jak ogólnopolska gazeta "Nasz Dziennik (1997) i Telewizja Trwam (2003). Z rozgłośnią powiązane jest też Wydawnictwo "Nasza Przyszłość" w Szczecinku (1995) i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (2001). (ak)
Nie moge sie pogodzic z tym, ze od pietnastu lat nie udalo sie ukrecic lba tej czarnej hydrze!! Bolek, jak moglismy do tego dopuscic??
GMB dnia Czw Gru 07, 2006 0:41, w całości zmieniany 1 raz