Wyświetlono wypowiedzi wyszukane dla słów: Faraon Herhor





Temat: FARAON
Faraon



Historia Ramzesa XII. Pochód udającej się na manewry armii młodego Ramzesa zostaje zatrzymany przez kapłana Herhora, który dostrzegł walczące na piasku Skarabeusze - święte wizerunki boga słońca Amona. By ominąć żuki, oddziały muszą przejść przez kanał będący owocem morderczej pracy niewolnika - fellacha. Ramzes na próżno stara się przeciwstawić poleceniom kapłana. Rozwścieczony swoją bezsilnością oddala się. W czasie samotnej wędrówki spotyka piękną Żydówkę, Sarę. Herhor zdając raport panującemu faraonowi sugeruje, że Ramzes nie dojrzał jeszcze do objęcia dowództwa armii. Młody książę po raz kolejny doświadcza jak silna jest władza kapłanów. Ramzes zostaje odsunięty od spraw państwowych. Gdy Sara rodzi mu syna, królowa Nikotris i Herhor postanawiają, że dziecko wychowane zostanie w wierze mojżeszowej, tak by nigdy nie mogło rościć pretensji do tronu. Tymczasem kapłani przygotowują niekorzystny dla Egiptu traktat pokojowy z Asyrią. Zaniepokojeni tym kupcy feniccy zaczynają popierać Ramzesa, który otwarcie głosi konieczność wojny z Asyrią...

CD 1

ed2k://|file|Faraon.CD1.[osiolek.pl].avi|666568704|DB321E2FBD477304F7A311EC4EEA184D|/

CD 2

ed2k://|file|Faraon.CD2.[osiolek.pl].avi|670115188|2FDE9FEB170C965181C048F4B447AB5E|/





Temat: Bolesław Prus - Faraon
FARAON



Pisarz, poruszający w swoich utworach przede wszystkim aktualne tematy społeczne, w Faraonie sięgnął do modelu powieści historycznej, próbując zinterpretować sens przemian dziejowych. Tytułowa postać utworu, faraon Ramzes XIII, młody, ambitny i wrażliwy na ludzką krzywdę pragnie zreformować państwo, m.in. przez ograniczenie władzy kapłanów egipskich. Egipt jest dla niego budowlą, której ściany tworzą ludzie, a faraon - tylko architektem całości. W ten sposób staje się wrogiem Herhora i innych kapłanów, którzy za pomocą wszelkich metod starają się bronić swojej pozycji i majątku. Osamotniony w walce stopniowo uświadamia sobie, że w grach politycznych ludzie nie zawsze kierują się ideą sprawiedliwości...

Ilość stron: 1033
Format: .pdf


ed2k://|file|Bolesław Prus - Faraon.pdf|2264434|88C16E8783235C3449434FF03A40C343|/





Temat: Bolesław Prus - Faraon [Audiobook]
Bolesław Prus - Faraon



Pisarz, poruszający w swoich utworach przede wszystkim aktualne tematy społeczne, w Faraonie sięgnął do modelu powieści historycznej, próbując zinterpretować sens przemian dziejowych. Tytułowa postać utworu, faraon Ramzes XIII, młody, ambitny i wrażliwy na ludzką krzywdę pragnie zreformować państwo, m.in. przez ograniczenie władzy kapłanów egipskich. Egipt jest dla niego budowlą, której ściany tworzą ludzie, a faraon - tylko architektem całości. W ten sposób staje się wrogiem Herhora i innych kapłanów, którzy za pomocą wszelkich metod starają się bronić swojej pozycji i majątku. Osamotniony w walce stopniowo uświadamia sobie, że w grach politycznych ludzie nie zawsze kierują się ideą sprawiedliwości...




Temat: HERHOR - arcykapłan i władca.
angerthor pisze/a:


ja tylko dodam dla czytelników "Faraona" Bolesława Prusa, książkowy Ramzes XIII jest tak na prawdę wspomnianym przez Ra Ramzesem XI (na początku XIX w. historiografa nie dysponowała jeszcze dokładnymi danymi).

Oczywiście - jest ( a właściwie było) tak jak napisał Szanowny angerthor.
Warto też chyba wspomnieć że zarówno w książce jak i w filmie pt. Faraon , występuje jeszcze postać faraona Ramzesa XII ( żekomy ojciec Ramzesa XIII) .
Należy więc dla pewnego porządku uznać Ramzesa XIII za (XI) , zaś jego ojca za Ramzesa X.
Dodajmy jeszcze że XX dynastia zwana (Ramzesydzką) obejmowała dziewięciu władców o imieniu Ramzes - od III-go do XI-go.
Najlepszym władcą tej dynastii był Ramzes III.
Później było już źle , bardzo źle i wreszcie tragicznie.

P.S.

Poszukiwania grobu Herhora prowadzi od lat polska ekipa archeologów pod kierownictwem prof. Niwińskiego.
Sam profesor Niwiński twierdzi że jest już bardzo blisko odkrycia grobowca tego niezwykłego człowieka i władcy.

Życzmy mu więc powodzenia !.

Pozdrawiam.



Temat: Bolesław Prus
Długo by mówić. Na Twoje wątpliwości natomiast mogę odpowiedzieć jednym zdaniem: Warto!

Głównym motywem Faraona są w zasadzie mechanizmy władzy. Gdy umiera stary faraon Ramzes XII tron ma objąć jego młody syn, jako Ramzes XIII. O ile stary faraon żył w zgodzie z kapłanami, syn ma mnóstwo pomysłów na naprawę zubożałego i podupadającego państwa i wielce mu się nie podoba, że większość majątków kraju jest w rękach świątyń. Będzie próbował ukrócić taki stan rzeczy, na co oczywiście święci ojcowie nie będą chcieli się zgodzić. A Ramzes jest zdecydowanym człowiekiem i łatwo się nie podda, stąd konflikt staje się nieuchronny.

To tak w skrócie, ale oczywiście jest jeszcze mnóstwo rzeczy, dla których warto książkę przeczytać. Sam świat starożytnego Egiptu, bardzo dobrze moim zdaniem namalowany przez Bolesława Prusa. Druga rzecz to bohaterowie, porywczy Ramzes, kapłan, któremu na sercu leży dobro prostego ludu, Pentuer, wierny Fenicjanin, książę Hiram (jeden z moich ulubionych bohaterów, choć tak naprawdę z książki jednoznacznie nie wynika, czy rzeczywiście sprzyjał Ramzesowi, czy robił to tylko dla własnych korzyści, w każdym razie młodego faraona nie zawiódł).
Postaci jest cała galeria. Z drugiej strony barykady stoją kapłani, Mefres, Mentezufis i Herhor. Choć podczas lektury niemal jednoznacznie kibicujemy Ramzesowi, to kapłanów nie da się jednoznacznie ocenić jako złych, po głębszym zastanowieniu.

Także zdecydowanie polecam.



Temat: poczet faraonow
Nie polecam działa Kwiatkowskiego, tam co krok to błąd, a poza tym nie jest to poczet faraonów, a raczej "wszystko co wiem o starożytnym Egipcie" a na dodatek stan tej wiedzy kończy się w zasadzie na latach siedemdziesiątych XX wieku. Natomiast poczet Schneidera zawiera wiele błędów w tłumaczeniu. Wydaje się, że tłumacze nie bardzo sobie radzili z niemieckim tekstem. Jakąś ich część publikuje prof. Andrzej Niwiński na łamach czasopisma Herhor nr 2. Mimo wszystko polecam książkę Schneidera, zwłaszcza w języku oryginalnym.
hk



Temat: Luminescencja 2


Chciałbym się dowiedzieć czy to doświadczenie faktycznie będzie miało
skutek
taki jak w opisie,


Ten przepis również ja umieściłem w opisie doświadczeń chemicznych. Ale z
zastrzeżeniem. Przepis jest dość powszechnie cytowany, jednak tylko raz
udało mi się zaobserwować coś w rodzaju bardzo słabej poświaty. Tak, że
teraz w ogóle wątpię, czy naprawdę to widziałem. Na pewno daje się to
zarejestrować fotopowielaczem, ale gołym okiem?... Zależy to zapewne bardzo
od przyzwyczajenia wzroku do ciemności i wytrenowania postrzegania. Tak, że
przepis jest wątpliwy. Przypomina mi się scena z "Faraona" Prusa, kiedy
arcykapłan Herhor zatapiał się w modlitwach po to, aby zacząć unosić się w
powietrzu. Zgromadzeni dostojnicy byli potem w kłopocie; mówili, że co
prawda tak całkiem to Herhor się nie unosił, ale tak jakby TROSZECZKĘ...
tomasz pluciński
Ale pocierane kostki cukru świecą naprawdę, choć słabiutko!





Temat: HERHOR - arcykapłan i władca.
ja tylko dodam dla czytelników "Faraona" Bolesława Prusa, książkowy Ramzes XIII jest tak na prawdę wspomnianym przez Ra Ramzesem XI (na początku XIX w. historiografa nie dysponowała jeszcze dokładnymi danymi).

No i jak mi wiadomo grób Herhora nie został do tej pory odnaleziony :]
Chyba, że coś się w tej kwestii już zmieniło



Temat: Piotr Pawłowski - najlepsza rola
Zawsze bardzo lubiłem tego aktora, a zaczęło się od ról w "Polskich drogach" i "W labiryncie" Może ktoś wie, co się z nim dzieje, wycofał się z zawodu prawie 15 lat temu. A szkoda.

I tak jak w przypadku Mrożewskiego alias Narutowicza, tak i tu jestem pewien, że będziecie głosować na Pawłowskiego alias Herhora. I znowu się wyłamuję )

Bezwzględnie Leopold Niwiński z "Polskich dróg"

2- W labiryncie
3- Faraon
4- Rośliny trujące
5- Kwiecień




Temat: 1
Dziękuję za tę bardzo ogólną i powszechnie znaną definicję. Mnie jednak chodziło o związek pomiędzy "wiedzą pozaźródłową" a "prof. Niwińskim jako redaktorem naukowym Leksykonu Faraonów"

Skoro napisał Pan wyżej:

"Bardzo przepraszam, ale to moja wina, że zasugerowałem się artykułem profesora Niwińskiego w Herhorze nr 2. Przepraszam zainteresowanych.
hk"

Może należało na tym poprzestać? A ja, pisząc dalej o połowicznym rozwiązaniu zagadki miałem na myśli wypowiedź 'Studenta prof. Niwińskiego', który starał się udowodnić że Pan Andrzej nie jest wielbładem, choć nikt go za takiego nie uważa. Innymi słowy - wyszedł przed szereg. Sytuacja, przyzna Pan, kuriozalna.

Napiszmy więc dla porządku:

Profesor Andrzej Niwiński NIE BYŁ konsultantem naukowym wspomnianego dzieła Thomasa Schneidera i nie ma z tą, niezłą przecież pracą, nic wspólnego. (chyba że były jakieś wydania o których nie wiem...)



Temat: Faraon 1997
reżyseria - ?

Obsada:
Narrator - Zbigniew Zapasiewicz
Ramzes XIII - Artur Żmijewski
Tutmozis - Andrzej Ferenc
arcykapłan Herhor - Krzysztof Chamiec
prorok Pentuer - Krzysztof Kumor
Kama - Małgorzata Kożuchowska
Hiram, książę Tyru - Ignacy Machowski
Dagon, kupiec fenicki - Ryszard Barycz
Lykon - Andrzej Dąbrowski
Ramzes XII - Arkadiusz Bazak
królowa Nikotris, matka Ramzesa XIII - Elżbieta Kijowska
arcykapłan Mefres - Maciej Maciejewski
Beroes, prorok chaldejski - Marek Bargiełowski
kapłan Samentu - Marcin Troński
kapłan, strażnik labiryntu - Ryszard Nawrocki
Gedeon, ojciec Sary - Franciszek Pieczka
służąca Sary - Magdalena Celówna
arcykapłan Sem - Juliusz Berger
oraz:
Wojciech Duryasz
Eugeniusz Robaczewski




Temat: GRA: Najbliższa książka
O_o sorki *przeprasza* rzeczywiście nie zauważyłam
już coś dajękurczaki czemu mam nie mam akurat pod ręką czegoś normalnego? dam większy kawalek bo dość trudno się połapać^^
"-Jak najłagodniej, jak najnieznaczniej, ale trzeba... Zdawało mi się- mówił arcykapłan do siebie- że wszystko przewidziałem... Wzystko, z wyjątkiem procesu o bluźnierstwo, który przy tej dziwnej kobiecie wisi nad następcą tronu!...
Herhor zamyślił się i dodał:
-Tak, czcigodna Pani! Można śmiać się z wielu naszych przesądów, niemniej prawdą jest, że syn faraona nie powinien łączyć się z Żydówką..."

moja konkursowa zmora...




Temat: 1
A ja mam jedno pytanie i mam nadzieję, że ktoś udzieli mi na nie odpowiedzi. Zastanawia mnie od pewnego czasu taki oto "drobiazg"...
W kilku wypowiedziach (co najmniej dwóch) jest mowa o prof. A.Niwińskim. Trzymam w ręce "Leksykon Faraonów" T.Schneidera, wydanie polskie (pierwsze), PWN Warszawa-Kraków 2001. Nie ma w nim nigdzie słowa o wspomnianym A.Niwińskim, poza odwołaniami w tekście do prac Pana Niwińskiego, jako wybitnego specjalisty okesu Herhora i Pianchi, autora interesującej teorii o chronologii tego okresu.
I tak:
konsultacja naukowa: Prof dr hab. Joachim Śliwa
projekt okładki i opracowanie graficzne: Sebastian Stachowski
Redaktor: Renata Włodek, Henryk Stachowski
Korekta: Zespół
Przekład: Renata Darda, Elżbieta Jeleń, Zbigniew Pisz

Dlaczego więc, pytam, mówimy o prof. A.Niwińskim? Czy ktoś pomoże mi rozwikłać tę zagadkę?
Na koniec powtórzę jak mantrę: pomimo że książka zawiera liczne błędy spowodowane złym tłumaczeniem, jest to bodaj jedna z najlepszych prac w tej dziedzinie, wydanych na polskim rynku księgarskim.



Temat: Luminescencja 2


Przypomina mi się scena z "Faraona" Prusa, kiedy
arcykapłan Herhor zatapiał się w modlitwach (...)


To nie byl Herhor tylko Mefres o ile dobrze pamietam.

pozdr.
G.





Temat: 123 strona
"Ka?dy goniec jego ?wi?tobliwo?ci zapytywa?, jak si? miewasz, za? czcigodna pani Nikotris i jego dostojno?? Herhor kilka razy podp?ywali do twego domu licz?c, ?e zrobisz ku nim cho? sto krok?w, gdy oni zrobili par? tysi?cy..."

"Faraon" Boles?aw Prus



Temat: Zaćmienie słońca
ja, rzecz jasna, antyklerykalnie - proponuję pcozytac (przypomnieć sobie) karty "Faraona" Głowackiego (Prusa), pamietacie, do czego łysole Herhor i Mefres - kapłani -wykorzystali to zjawisko?



Temat: HERHOR - arcykapłan i władca.
HERHOR - 1080 – 1074 p..n.e.

Od tego człowieka zaczyna się chyba prawdziwa potęga kapłanów egipskich który nigdy do tej pory nie zgromadzili w swoich rękach tak wielkiej władzy jak arcykapłan Herhor.
Wiemy o nim że był między innymi :
- arcykapłanem Amona (Pierwszy Prorok Amona)
- generałem i naczelnym dowódcą armii Egiptu
- głównym nadzorcą spichlerzy królewskich
- wezyrem i wicekrólem Nubii
- władcą Górnego Egiptu

Czasy Herhora to lata panowanie faraona XX dynastii zwanej (Ramzesydzką) – Ramzesa XI.
Ramzes XI był wyjątkowo nieudolnym władcą.
Właściwie jego władza opierała się na osobie Herhora.
To Herhor na czele swojej armii wkroczył do Teb aby zaprowadzić tam porządek po wojnie domowej jaka wybuchła w tym rejonie.
To z czasów Ramzesa XI i Herhora historia odnotowała zamieszki zwane „Wojną Nieczystych”.
Do dziś właściwie nie wiadomo o co w tych wydarzeniach chodziło.
Prawdopodobnie owe krwawe zamieszki wybuchły z przyczyn religijnych.
Herhorowi zarzuca się to iż zdetronizował on Ramzesa XI dla własnych korzyści.
Jest chyba jednak ocena krzywdząca Herhora.
Biorąc pod uwagę ówczesną sytuację w Egipcie , Herhor musiał postępować zdecydowanie by nie dopuścić do całkowitego upadku państwa.
Niektóre źródła mówią że za życia prawowitego władcy Egiptu , Ramzesa XI , Herhor nigdy nie sięgnął po władzę.
Wszystkie zaszczyty i godności piastował z woli króla.
Tytulatura jakiej używał Herhor sugerowała co prawda iż Egiptem rządzi dwóch królów.
Sam Herhor występuje dość często w szatach królewskich , ale to już chyba bardziej fantazja ówczesnych artystów niźli rzeczywistość.

Pochodzenie Herhora jest w dalszym ciągu sporne.
Prawdopodobnie jego korzenie genealogiczne wywodzą się z Libii – sam zaś Herhor pochodził prawdopodobnie z rodziny oficerskiej (czyli wojskowej).

Jeśli chodzi o najbliższą rodzinę Herhora , to najczęściej wymienia się Pinedżema I (syn Hrehora) , Heret (córka) , Nedżmet (żona Herhora).

Po śmierci Ramzesa XI , Herhor przejmuje władzę w całym Egipcie i rządzi samodzielnie ok. 5 – lat.
Niewiele niestety wiemy o krótkim panowaniu Herhora .
Z piątego roku jego panowania odnotowano podróż niejakiego Wenamona po drewno na barkę Amona.
Wydaje się że pod koniec panowania tego władcy w Egipcie sankcjonuje się XXI dynastia której założycielem jest Smendes.
To do tej chyba dynastii której przedstawicielami jest egipska kasta kapłanów należy władca o imieniu Men – cheper – Re – człowiek ten swoją władzą i tytulaturą mógł się równać z samym Herhorem ( ale to już inna historia).

Pozdrawiam.



Temat: Faraon - kilka pytań. Proszę o odpowiedź!!!
Jeśli znacie odpowiedzi na te pytania to proszę napiszcie... Błagam, muszę mieć te odpowiedzi... Jeśli ktoś zna, nawet nie wszystkie bardzo proszę o pomoc !

1. Z jakiego powodu następca faraona odciął się od reszty wojska z Herhorem na czele w czasie manewrów pod Pi-Bailos?

2. Za czyją namową i dlaczego faraon Ramzes XII nie oddał dowództwa nad korpusem Menfi następcy tronu?

3. Po co następca tronu zwrócił się do matki o 15 talentów?

4. Kim był Dagon i po co wezwał go następca faraona?

5. Jakie dziwne wypadki miały miejsce pewnej nocy w folwarku, gdzie zamieszkała Sara?

6. Jaki cenny dar otrzymał Herhor od następcy faraona i dlaczego?

7. W czasie pobytu w świątyni Hator młody faraon był świadkiem ukarania pewnwgo człowieka za zdradę świętych tajemnic. Na czym polegała ta kara i czy ten człowiek bardzo cierpiał?

8. W jaki sposób następca faraona zakpił sobie z kapłana Mefresa podczas narady z kapłanami i jak ten chciał się za to zemścić?

9. Jaką niezwykłą właściwość posiadał Lykon i dlaczego zemścił się na księciu?

10. Jaki los spotkał dowódcę greckiego pułku Patroklesa i dlaczego?

11. Czym Herhor rozgniewał młodego faraona po śmierci Ramzesa XII?

12. Wymień trzy przykłady zmian, jakie zaprowadził nowy faraon po śmierci swego ojca.

13. Jak Herhor wykorzystał zaćmienie słońca w walce z Ramzesem XIII o władzę?

14. Czyją żoną została królowa Nikotris po śmierci syna?

1. Z jakiego powodu Herhor obdarował oficera Eunanę pierścieniem, a z jakiego kazał mu wymierzyć 50 kijów?

2. W jakich okolicznościach Ramzes poznał Sarę?

3. W jakim celu faraon Ramzes XII wysłał syna do dolnego Egiptu?

4. Dlaczego Dagon zażądał od księcia, aby ten oddał mu w dzierżawę na trzy lata swoje folwarki ?

5. Jakie plany matrymonialne snuli wobec młodego następcy królowa Nikotris i Herhor?

6. Od kogo Ramzes XIII dowiedział się, że Sara jest brzemienna i jak zareagował na tę wieść?

7. Czym Pentuer tłumaczył klęskę Egiptu w czasie pobytu następcy w świątyni Hator?

8. Na jaką decyzję rady kapłańskiej oburzył się następca w czasie narady z Mefresem i Mentezufisem?

9. Dlaczego Ramzesa posądzono o zabójstwo swojego dziecka?

10. Jakim rozkazem kapłan Mentezufis rozgniewał następcę po zwycięskiej bitwie z Libijczykami?

11. Kogo młody faraon mianował na swojego zastępcę w pełnieniu obowiązków religijnych?

12. Kto, na polecenie młodego faraona, dostał się do labiryntu i jak zakończyła się ta wyprawa?

13. Dlaczego Ramzes kazał zaatakować świątynie?

14. W jaki sposób Nitager przyczynił się do tego, że Herhor został faraonem?



Temat: Faraon (1966)
Faraon (1966)
Film polski
Format: AVI



Produkcja: Polska / Gatunek: Historyczny
Data premiery: 1966-03-11 (Polska), 1966-03-11 (?wiat)
Re?yseria Jerzy Kawalerowicz / Scenariusz Jerzy Kawalerowicz, Tadeusz Konwicki
Zdj?cia Jerzy Wójcik, Wies?aw Zdort / Muzyka Adam Walaci?ski
Na podstawie powie?ci Boles?awa Prusa
Czas trwania: 184 minuty

Obsada:
Jerzy Zelnik: Faraon Ramzes XIII - Lykon
Wies?awa Mazurkiewicz: królowa Nikotris
Barbara Brylska: Kama, kap?anka fenicka
Krystyna Miko?ajewska: Sara, na?o?nica Ramzesa
Ewa Krzy?ewska: Hebron
Piotr Paw?owski: Herhor
Leszek Herdegen: Pentuer
Stanis?aw Milski: arcykap?an Mefres
Kazimierz Opali?ski: Beroes, prorok chaldejski
Mieczys?aw Voit: kap?an Samentu
Emir Buczacki: Tutmozis
Bohdan Janiszewski: Arcykap?an Stra?nik Labiryntu
Wiktor Grotowicz: Nitager
Jerzy Block: Fellach
Jaros?aw Skulski: Sargon, pose? asyryjski
Józef Czerniawski: arcykap?an Mentezufis
Edward R?czkowski: Dagon, kupiec fenicki
Ryszard Ronczewski: Eunane
Leonard Andrzejewski: Tehenna
Andrzej Girtler: Ramzes XII, ojciec Ramzesa XIII
Alfred ?odzi?ski: Hiram, ksi??? Tyru, przewodnicz?cy Rady Fenickiej
Lucyna Winnicka: kap?anka przy mumifikacji Ramzesa XII (nie wyst?puje w czo?ówce)

Opis:
Historia Ramzesa XII. Pochód udaj?cej si? na manewry armii m?odego Ramzesa zostaje zatrzymany przez kap?ana Herhora, który dostrzeg? walcz?ce na piasku Skarabeusze - ?wi?te wizerunki boga s?o?ca Amona. By omin?? ?uki, oddzia?y musz? przej?? przez kana? b?d?cy owocem morderczej pracy niewolnika - fellacha. Ramzes na pró?no stara si? przeciwstawi? poleceniom kap?ana. Rozw?cieczony swoj? bezsilno?ci? oddala si?. W czasie samotnej w?drówki spotyka pi?kn? ?ydówk?, Sar?. Herhor zdaj?c raport panuj?cemu faraonowi sugeruje, ?e Ramzes nie dojrza? jeszcze do obj?cia dowództwa armii. M?ody ksi??? po raz kolejny do?wiadcza jak silna jest w?adza kap?anów. Ramzes zostaje odsuni?ty od spraw pa?stwowych. Gdy Sara rodzi mu syna, królowa Nikotris i Herhor postanawiaj?, ?e dziecko wychowane zostanie w wierze moj?eszowej, tak by nigdy nie mog?o ro?ci? pretensji do tronu. Tymczasem kap?ani przygotowuj? niekorzystny dla Egiptu traktat pokojowy z Asyri?. Zaniepokojeni tym kupcy feniccy zaczynaj? popiera? Ramzesa, który otwarcie g?osi konieczno?? wojny z Asyri?...




Temat: Faraon - kilka pytań. Proszę o odpowiedź!!!
Podaję część odpowiedzi (reszty nie pamiętam). "Faraona" czytałem jakiś czas temu, więc mogę się mylić:

2. Za czyją namową i dlaczego faraon Ramzes XII nie oddał dowództwa nad korpusem Menfi następcy tronu?
Bodajże Herhora

3. Po co następca tronu zwrócił się do matki o 15 talentów?
Obiecał te pieniądze żołnierzom na manewrach

4. Kim był Dagon i po co wezwał go następca faraona?
Był fenickim lichwiarzem (czy czymś w tym stylu), Ramzes chciał pożyczyć od niego pieniądze

9. Jaką niezwykłą właściwość posiadał Lykon i dlaczego zemścił się na księciu?
Był sobowtórem Ramzesa, kochał Kamę i chciał ją pomścić

13. Jak Herhor wykorzystał zaćmienie słońca w walce z Ramzesem XIII o władzę?
Gdy tłum szturmował świątynię, kapłan zawołał do Ra (czy któregoś boga), by "odwrócił swą twarz". W tym momencie nastąpiło zaćmienie i zwolennicy Ramzesa przestraszyli się.

14. Czyją żoną została królowa Nikotris po śmierci syna?
Herhora

2. W jakich okolicznościach Ramzes poznał Sarę?
Zabłądził z Tutmozisem w okolice jej domu, ale szczegółów nie pamiętam

3. W jakim celu faraon Ramzes XII wysłał syna do dolnego Egiptu?
Ustanowił go tam zarządcą i książę miał się uczyć rządzenia

4. Dlaczego Dagon zażądał od księcia, aby ten oddał mu w dzierżawę na trzy lata swoje folwarki ?
Jako zwrot pożyczki

7. Czym Pentuer tłumaczył klęskę Egiptu w czasie pobytu następcy w świątyni Hator?
Przede wszystkim działaniom osiadłych w Egipcie cudzoziemców (Fenicjan, Greków itd.)

9. Dlaczego Ramzesa posądzono o zabójstwo swojego dziecka?
Ponieważ zabójsta dokonał jego sobowtór, Lykon

12. Kto, na polecenie młodego faraona, dostał się do labiryntu i jak zakończyła się ta wyprawa?
Samentu, kapłan Seta. Został znaleziony przez Mefresa i straż labiryntu i popełnił samobójstwo

Mam nadzieję, że pomogłem



Temat: Polskie korzenie Stalina ?


Kolego Romulus, rzeczywiste polskie korzenie Stalina i jest to rzecz
uznawana
przez historykow, to nasz poczciwy Boleslaw Prus i jego "Faraon". Powiesc
ta,
"dozwoliena cienzuroju", byla nadzwyczaj popularna na terenach Imperium.
Soso,
bijany przez zlego tatusia, ktory byl zwykle  pijany jak szewc(byl nim w
rzeczywistosci)-
uciekal w swiat powiesciowej uludy. A tam Wielki Kaplan Herhor pouczal
mlodego
faraona, ze ludzie to mrowki. Licza sie tylko wielkie budowle.
I ze ten kto ma wladze nad spichrzem ten ugnie przed soba pazernych
fedainow.
Pewnie dlatego kazal ogrodzic Stalin pola pszenicy na Ukrainie. Strzelac
do
zdychajacych
z glodu ukrainskich muzikow co sie podkradali rabowac klosy noca. No i owe
intrygi
chaldejskie wsrod kaplanow z "Faraona". Wszystko to byla woda na mlyn
paranoidalnej
wyobrazni Bat'ki.
 Glowacki vel Boleslaw Prus zemscil sie okrutnie na Wielkorusach za to,
ze Polske podbili.

fatso


Jako wielbiciel Prusa, nie mogłem oprzeć się pokusie zacytowania całej
wypowiedzi :) Co prawda wszystko jest nie tak, ale za to myśl słuszna ;) To,
że "Faraon"  był ulubioną książką Stalina, to i słyszałem. Jest to
niewątpliwy komplement wobec realizmu tej  książki, którą głupi współcześni
uważali za bajkę egipską. Na tej książce można uczyć się tego czym jest
państwo i ludzkie poczynania. Oczywiście, z każdej lektury można wysnuć
efekt zły i dobry (jak z ksiąg Machiavellego) - zależnie od tego, kto czyta.
Broń też może być obosieczna: służąc zarówno złej jak i dobrej sprawie. Z
jednym zastrzeżeniem - że jest to broń SPRAWNA. Książki bez myśli nie mogą
służyć ani do złego, ani do dobrego.

Romulus





Temat: Polskie korzenie Stalina ?





| Lawrentij Beria nalezal do tzw
| mengrelian tendency,
| jak mowia historycy anglosascy. Male plemie w Gorach Kaukazu. Popieral
| swoich i nie podobalo sie
| to Stalinowi.

Stalin sam był Mingrelem, tak jak Beria. Legendę o ojcostwie Przewalskiego
trudno sprawdzić, jak to zwykle z ojcostwem bywa ;) Nie można jednak
wykluczyć, że Stalin UWAŻAŁ, że jest synem Przewalskiego ;))
Zawsze to o wiele piękniejsza bajka, tym bardziej, że Stalin swojego
"legalnego" ojca nienawidził, może nie raz od niego słyszał, że jest
bękartem. Wszystko to jednak należy raczej do dziedziny legend. Sam Stalin
włożył pewnie wystarczająco dużo wysiłku, aby jego przeszłość stała się
mętna i niejednoznaczna.

Romulus


Kolego Romulus, rzeczywiste polskie korzenie Stalina i jest to rzecz
uznawana
przez historykow, to nasz poczciwy Boleslaw Prus i jego "Faraon". Powiesc
ta,
"dozwoliena cienzuroju", byla nadzwyczaj popularna na terenach Imperium.
Soso,
bijany przez zlego tatusia, ktory byl zwykle  pijany jak szewc(byl nim w
rzeczywistosci)-
uciekal w swiat powiesciowej uludy. A tam Wielki Kaplan Herhor pouczal
mlodego
faraona, ze ludzie to mrowki. Licza sie tylko wielkie budowle.
I ze ten kto ma wladze nad spichrzem ten ugnie przed soba pazernych
fedainow.
Pewnie dlatego kazal ogrodzic Stalin pola pszenicy na Ukrainie. Strzelac do
zdychajacych
z glodu ukrainskich muzikow co sie podkradali rabowac klosy noca. No i owe
intrygi
chaldejskie wsrod kaplanow z "Faraona". Wszystko to byla woda na mlyn
paranoidalnej
wyobrazni Bat'ki.
 Glowacki vel Boleslaw Prus zemscil sie okrutnie na Wielkorusach za to,
ze Polske podbili.

fatso





Temat: Haiku o kuwecie

W chwili gdy spoza greckich szeregów ośmiu ludzi wyniosło ogromną lektykę Tutmozisa dla następcy tronu, od straży przedniej przyleciał jeździec. Zsunął się z konia i biegł tak prędko, aż dzwoniły mu na piersiach wizerunki bogów lub tabliczki z ich imionami. Był to rozgorączkowany Eunana.
Wszyscy zwrócili się do niego, co zdawało się robić mu przyjemność.
- Erpatre, najwyższe usta! - zawołał Eunana schylając się przed Ramzesem. - Kiedy, zgodnie z twoim boskim rozkazem, jechałem na czele oddziału pilnie bacząc na wszystko, spostrzegłem na szosie dwa piękne koty. Każdy ze świętych kotów rozgarniał pazurami ziemię, sypiąc żwirem w poprzek drogi...
- Więc cóż? - przerwał następca.
- Rozumie się - ciągnął Eunana spoglądając w stronę ministra - że jak nakazuje pobożność, ja i moi ludzie, złożywszy hołd wspaniałym wizerunkom boskiej Bastet, zatrzymaliśmy pochód. Jest to tak ważna wróżba, że bez rozkazu nikt z nas nie ośmieliłby się iść naprzód.
- Widzę, że jesteś prawdziwie pobożnym Egipcjaninem, choć rysy masz hetyckie - odpowiedział dostojny Herhor. A zwróciwszy się do kilku bliżej stojących dygnitarzy dodał:
- Nie pójdziemy dalej gościńcem, bo moglibyśmy podeptać odchody świętych kotów. Pentuerze, czy tym wąwozem, na prawo, można okolić szosę?
- Tak jest - odparł pisarz ministra. - Wąwóz ten ma milę długości i wychodzi znowu na szosę, prawie naprzeciw Pi-Bailos.
- Ogromna strata czasu - wtrącił gniewnie następca.
- Przysiągłbym, że to nie koty, ale duchy moich fenickich lichwiarzy - odezwał się elegant Tutmozis.
- Nie mogąc z powodu śmierci odebrać pieniędzy, zmuszają mnie, abym za karę szedł przez pustynię!..
Świta książęca z niepokojem oczekiwała decyzji, więc Ramzes odezwał się do Herhora:
- Cóż o tym myślisz, ojcze święty?
- Spojrzyj na oficerów - odparł kapłan - a zrozumiesz, że musimy iść wąwozem.
Teraz wysunął się dowódca Greków, generał Patrokles, i rzekł do następcy:
- Jeżeli książę pozwolisz, mój pułk pójdzie dalej szosą. Nasi żołnierze nie boją się kotów.
- Wasi żołnierze nie boją się nawet grobów królewskich - odpowiedział minister. - Nie musi tam być jednak bezpiecznie, skoro żaden nie wrócił.
Zmieszany Grek usunął się do świty.
- Przyznaj, ojcze święty - szepnął z najwyższym gniewem następca - że taka przeszkoda nawet osła nie zatrzymałaby w podróży.
- Bo też osioł nigdy nie będzie faraonem - spokojnie odparł minister.-- W takim razie ty, ministrze, przeprowadzisz oddział przez wąwóz! - zawołał Ramzes. - Ja nie znam się na kapłańskiej taktyce, zresztą muszę odpocząć. Chodź ze mną kuzynie - rzekł do Tutmozisa i skierował się w stronę łysych pagórków.





Temat: Historyzm w beletrystyce
franafta/a:


Czyli nie można jednak odczytywac Sienkiewicza w kategoriach prawdy historycznej?
Jeżeli miałbyś, Ra, zestawić Sienkiewicza i Prusa (z jego wspaniałym "Faraonem") w kontekście historycznej prawdy, wybrałbyś...



Aj!... Szanowny franafto - tu mnie trafiłeś dość celnie.

No ale jakoś trzeba odpowiedzieć.

Obaj powyżsi pisarze stworzyli coś niepowtarzalnego, jednak żadnego z nich do rzeczywistych historyków bym nie zaliczył.

Zarówno Sienkiewicz jak i Prus w swoich wspaniałych powieściach oddali nam pewne klimaty opisywanych przez siebie epok historycznych.
Gorzej jest już z wprowadzonymi w powyższych powieściach postaciami do których to historycy mają tyle zastrzeżen.

O Sienkiewiczowskich postaciach już pozwoliłem sobie wydać opinię.

Co zaś do wspomnianego przez ciebie „Faraona” B. Prusa, to powiem tak:

Książka w dość rzeczywisty sposób ukazuje nam zwyczaje, obrzędy oraz codzienność najwyższych sfer starożytnego Egiptu.
Jednak podobnie jak u Sienkiewicza, tak i u Prusa fakty i postacie historyczne mieszają się z mitologią własną obu pisarzy.
W „Faraonie” najbardziej autentyczną postacią historyczną jest arcykapłan Herhor.
Ta postać istniała naprawdę.
Wiemy o nim że żył za panowania XX dynastii zwanej Ramzesydzką w czasie gdy faraonem Egiptu był Ramzes XI, na którym zresztą kończy się ta Dynastia.
O Herhorze wiemy również że, swoją potęgą dorównywał samemu faraonowi, a może i nawet go przewyższał.
Dziś niejaki prof. Niwiński twierdzi że jest blisko odkrycia grobowca tego potężnego człowieka.

Fikcją w tej książce są obie postacie faraonów – Ramzesa XII i jego syna Ramzesa XIII – otóż takowi faraonowie w ogóle nie istnieli, i to chyba drażni nieco rasowych historyków.

Jednak jak już pisałem – postrzeganie Sienkiewiczowskich dzieł, jak również dzieł Prusa patrząc na powyższe jedynie pod kątem wartości czysto – historycznych jest niezaprzeczalnym błędem, gdyż wszystkie powyższe nie uzurpują sobie praw do określania ich mianem prac naukowych – przeciwnie.

Jeślibym zaś miał zastanowić się nad tym – który autor pisał najbliżej rzeczywistej historii?...to powiem tu (pewnie przewrotnie) iż był nim W. Reymont.

Jego powieść „Chłopi” chyba najcelniej oddaje realia klimat i zwyczaje ówczesnej wsi polskiej.
A że, z przeciętnego chłopa Boryny (autentycznego zresztą) zrobił potężnego gospodarza i przywódcę miejscowych chłopów?..... to już jego pisarskie prawo.

Zresztą nawet sławni badacze historii, naukowcy czy archeolodzy niejednokrotnie improwizowali i improwizują, by w jakiś w miarę sensowny sposób zapełnić nam własne wątpliwości.



Temat: Mencheperre
Mencheperre 1045 – 992

Żródła:

Drugi syn Pinedżema I. Ojciec Smendesa II i Pinedżema II. Za jego to rządów miało miejsce przeniesienie i zabezpieczenie mumii królewskich w skrytce w Tebach Zachodnich, podobnie jak za panowania Pinedżema I. Podczas długiego panowania Mencheperre miał również nastąpić bunt w Górnym Egipcie, stłumiony bezwzględnie przez arcykapłana - przywódcy zostali zesłani na wygnanie do oazy Charga.

Tak mówi o tym potężnym człowieku większość źródeł historycznych.
Jego postać porównywana jest do potężnego władcy o imieniu Herhor który żył za panowania dynastii Remzesydzkiej ( czasy Ramzesa XI)..
Wiemy o tym że ci dwaj potężni ludzie potrafili zgromadzić w swoich rękach władzę równą właściwie faraonowi, a nawet można powiedzieć iż byli potężniejsi od samego faraona.
Nie są oni jednak chyba nigdzie wymieniani oficjalnie jako faraonowie Egiptu, ale jako arcykapłani świątyni Amona.
Można więc zakładać że ich władza sięgała Teb i dość rozległych okolic, a jednak w przypadku Mencheperre sytuacja jest dość zagmatwana.

Otóż druga tablica z Abydos która jest datowana na czasy Ramzesa II, zawiera kartusze królów egipskich, przodków Ramzesa.
A w śród nich:

• ...ka..., Menkare, Neferkare, Neferkare Nebi, Dżedkare Maat, Neferkare Chendu, Merenhor, Sneferkare, Nikare, Neferkare Tereru, ...y, ...nu
• Nebkaure, Chacheperre, Chakaure, Nimaatre, Maacherure, Nebpehtire, Dżeduser...re, Aacheperkare, Aacheperenre, Mencheperre, Aacheperure, Mencheperure, Nebmaatre, Dżesercheperure, Menpehtire, Menmaatre, Usermaatre, Meriamon Ramesu.

Faktycznie historia umieszcza Mencheperre jako potężnego męża stanu właściwie pomiędzy XXI, a XXII dynastią.
Przodkowie Ramzesa II to poprzednicy XIX dynastii.
Mamy więc do czynia z podobną tytulaturą królewską któregoś z faraonów ?...czy historia tak mało wie o owym Mencheperre, że umieszcza go to tu, to tam?.

Jest jeszcze sprawa arcykapłana o imieniu Aji (Eje).
Wiemy iż powyższy był następcą faraona Tutanchamona, jednak jest zapisany w źródłach jako: Chepercheperure Aji II.
Kim był więc Aji I ?....skoro trudno go znaleźć zarówno wśród faraonów, jak i arcykapłanów? - a może właśnie Aji I to ów legendarny Mencheperre?.

Wiadomym jest na pewno, że grobowiec dostojnika Mencheperre nie został jeszcze odnaleziony.

Wreszcie sam prof. Niwiński u podstaw swojej ekspedycji wykopaliskowej zakładał że grobowiec który udało mu się namierzyć może należeć do Herhora lub do Mencheperre.

Prosiłbym tu Szanownych rozmówców o przedstawienie własnych sugestii w tym temacie - bo rzecz powyższa , albo warta jest zachodu, albo to tylko moje fantazje...a przyznaję że w tym miejscu dość mocno się pogubiłem.

Zapraszam.



Temat: Mencheperre
Tetiszeri napisała/a:


Po pierwsze uosobienie Eje (I) z Mencheperre wydaje mi się raczej mało prawdopodobne. Załóżmy, że jeśli Eje (I) naprawdę istniał to siłą rzeczy musiał żyć wcześniej niż Eje (II).
Eje (II) to dynastia XVIII a Mencheperre to dynastia XXI.
Więc nawet gdyby Eje (I) skrywał się pod Mencheperre to wtedy znany nam Eje po Tutanchamonie byłby nazwany raczej pierwszym a nie drugim.

Po drugie. Odnalazłam postać pod znaczącym imieniem Eje(I). Występuje w XIII dynastii w II Okresie Przejściowym. To był ciężki, niejasny okres i dlatego ta wzmianka może być fałszywa. No cóż... może ktoś to wyjaśni.


Oczywiście zgadzam się całkowicie z moją Szanowną przedmówczynią.
Sam też brałem powyższe założenia pod uwagę i właściwie doszedłem do tych samych lub bardzo podobnych wniosków.
Zarówno Eje I, Herhor jak i Mencheperre, żyli i panowali w czasach w których jest wiele niejasności i sprzeczności.
Właściwie tak naprawdę nie wiadomo w jaki sposób Hyksosi opanowali Egipt.
Źródła historyczne milczą, lub celowo pomijają ów fakt milczeniem.
Chyba nigdzie nie odnotowano żadnej większej wojny czy choćby potyczki mówiącej o tym, że owi Hyksosi zgnietli swoim orężem potęgę Egiptu.
Pierwsze zapiski pojawiają się dopiero od panowania faraona Sekenenre Taa (Tao) II, jednak ich charakter jest dość dziwny i trudno się do nich jednoznacznie ustosunkować.
W skład XIII dynastii z której wywodzi się Eje I, zalicza się ok. 70-ciu efemerycznych władców z których chyba żadnemu nie udało się przejąć władzy w całym Egipcie.
Eje I jest na tej liście oznaczony nr. 27 i występuje obok takich władców jak: Neferhotep I, Sebekhotep od I-go do V-go, Mentuemsaf czy Amenimekau….
Niestety nie wiadomo czy Eje I był faraonem? , arcykapłanem? czy tylko lokalnym możnowładcą?.

Na temat Herhora napisano już trochę więcej.
Wiemy że był m.in. zwierzchnikiem armii Egiptu, najwyższym arcykapłanem świątyni Amona, zarządcą spichlerzy królewskich, Wezyrem, najbliższym doradcą faraona Ramzesa XI….
Herhor wraz z Ramzesem XI brali udział w jakiejś „szamotaninie” nazwanej „Wojną Nieczystych”, po której obaj musieli uciekać z kraju
Później próbowali wrócić i odzyskać władzę, jednak efekty tego powrotu nie są do końca znane (przynajmniej mnie).

Wreszcie sama osoba potężnego Mencheperre jest owiana splotem nie do końca zrozumiałych historyjek na dodatek rozmywających się w wielu miejscach.
Wiadomo jest przede wszystkim to, że Mencheperre skupiał w swoich rękach władzę równą samemu faraonowi.

Zdaję sobie sprawę że temat który napisałem jest trudny, a może nawet niemożliwy do wyjaśnienia.
Jednak każda wiadomość czy informacja w tym temacie podana mi przez zainteresowanych rozmówców, to już bardzo dużo….a może nawet więcej.

Pozdrawiam.



Temat: NOWE ODKRYCIA POLAKÓW w egipcie
Bardzo interesujące, fachowe obserwacje.

Wydaje mi się, że jednym z podstawowych dylematów twórcy filmu popularnonaukowego jest wybór, a w zasadzie założenie pewnego poziomu wiedzy odbiorcy, adresata. To trudny wybór - bo determinuje stopień zainteresowania dziełem. Spróbuję objaśnić precyzyjniej o co mi chodzi: otóż jeżeli kręcimy film np. o Tutanchamonie, to poświęcając połowę czasu emisji na opowiedzenie o tym, kim był Carter czy Carnarvon - doprowadzamy do irytacji nawet anielsko cierpliwego miłośnika egiptologii, nawet średniozaawansowanego. Wszak słyszał o tym już sto razy. Natomiast - według większości autorów takich popularnonaukowych filmów - przekazywanie zbyt "zaawansowanej" wiedzy, to znaczy założenie iż wiedzę "elementarną" potencjalny odbiorca już posiada, jest ryzykowne i może odstraszyć tzw. masowego widza. Dzięki takim teoriom, którym hołduje 90% twórców filmów - na przykład o Egipcie, przez pierwsze pół godziny kazdego filmu muszę przeżywać męki dowiadując się, że Egipt leży nad Nilem, słońce to bóg Re, a trzy najsławniejsze piramidy leżą w Gizie. Pół biedy, jeżeli chociaż jeden epizod takiego filmu da mi nową wiedzę. Chciałbym przy tym podkreślić, że nie uważam się za wszystkowiedzącego mędrca i posiadacza wszelkiej wiedzy o kraju faraonów. Tu wrócę do opinii "lesia" [powyżej] który może nie najfortunniejszą metaforę o "reality shows" rozumiał - jak sądzę - jako alternatywę do oklepanych ujęć zachodów słońca za piramidę. Być może (niekoniecznie w tym filmie) więcej obserwacji np. życia codziennego misji - mogłoby być świeżą odskocznią od banału.

Co do uwagi o nieprofesjonalnym lektorze, to - hmmm... jest nim Tadeusz Sznuk :-)

Rzeczywiście coś straszliwie zazgrzytało mi kiedy oglądałem rekonstrukcje komputerową... dziękuję, Joanno :-) Oczywiście biała korona Dolnego Egiptu to wielki wstyd dla konsultanta naukowego :-))). I to nieprawda, że widoczna jest przez mgnienie oka. Rekonstrukcja komputerowa trwa około 10 sekund...

"Autorzy filmu nie zauważyli śmierci legendarnego prof. Lauera, który zmarł 12 maja 2001 roku w wieku 99 lat. Tymczasem w filmie kręconym nie wcześniej niż jesienią 2001 roku, a montowanym w 2002 roku, o prof. Lauerze mówi się jakby żył i miał sto lat. Rzeczywiście miałby, ale nie dożył..." - rzeczywiście - a wystarczyło chociazby 'zwiedzić' galerię w serwisie egiptologii.pl poświęconą badaczom Egiptu... Zakładałem przy jej tworzeniu, że umieszczę tam wyłącznie egiptologów już nieżyjących; oczywiście wybór jest niepełny, na przykład nigdzie nie mogłem znaleźć zdjęcia profesora Cernego. Natomiast profesor Lauer zamyka ten poczet świetnych postaci...

I jeszcze jedno: jak pamiętacie na profesorze Niwińskim nie pozostawiono suchej nitki po sławnej "wpadce z Herhorem". Może słusznie, nie mnie o tym stanowić, spotkał go nawet, jak się wydaje, swoisty środowiskowy ostracyzm. A mnie w tym kontekście jakoś tak uderzyło podanie informacji, no, powiedzmy, mocnej sugestii, o (tak to odczułem) PEWNYM i rychłym już odkryciu grobowca Imhotepa. Czego oczywiście ekipie profesora Myśliwca z całego serca życzę :-)

Aha, jeszcze na koniec miażdżąca recenzja. Jeden z moich kolegów, archeolog, zapragnął pokazać ten film swoim znajomym. W tym celu posadził ich przed telewizorem. Mimo kurtuazji zaczęli wykazywać oznaki jawnego znudzenia i zniecierpliwienia po upływie pół godziny.



Temat: SESJA?? Podręczniki do sprzedania - tanio!!
Mam do sprzedania podręczniki i książki, prawie wszystko to zbindowane ksera, ale też oprawione ksera, czy albumy – w związku z przeprowadzką nie mogę tego wszystkiego ze sobą zabrać więc mam nadzieję, że komuś się przyda, szczególnie, że zbliża się wielkimi krokami zimowa sesja – moja pierwsza zima od lat bez egzaminów (jupi;)).

W razie większego zamówienia cena może podlegać negocjacji.

Proszę o mejla na: annakotarba@gmail.com z numerami zamówionych pozycji i wtedy ustalimy formę odbioru (najlepiej przelew na konto i zostawiam książki u nas na portierni). Mój nr: 512318138, po 18 stycznia tylko smsy, bo będę zagranicą.

Egipt:
1. Piramidy Egiptu, I.E.S. Edwards, 1995 (Ceram) – kiedyś podstawa do zaliczenia do dr Juchy. – 15zł
2. Dusza Boga Rem wśród egipskich świętych ksiąg, T. Andrzejewski. – 8zł
3. Opowiadania Egipskie, T. Andrzejewski. – 11zł
4. Kiedy piaski egipskie przemówiły po grecku, A. Świderek (o papirologii słynnej prof. Świderkówny). – 12zł
5. Religia starożytnych Egipcjan, J. Czerny (Ceram). – 8zł
6. Czekając na Herhora…, Odkrywanie tajemnic Teb stubramnych, czyli szkice z dziejów archeologii Egiptu, A. Niwiński. – oprawione, str. 563! – 25zł
7. Mity i symbole religijne starożytnego Egiptu, A. Niwiński. – 13zł
8. Cywilizacja miedzi i kamienia, Technika starożytnego Egiptu, J. Lipińska W. Koziński. – str. 584!! – 28zł
9. Bogowie i symbole starożytnych Egipcjan, M. Burker przeł. A. Łukaszewicz. – 12zł
10. Bóg i człowiek w starożytnym Egipcie, S. Morenz (Ceram). – 10zł
11. Egipskie hieroglify, W.V. Davis. – 5zł
12. Słownik egipskich hieroglifów, Egipsko – Angielski – 5zł
13. Człowiek Egiptu, red. S. Donadoni, str. 412 – 15zł
14. Słownik cywilizacji egipskiej, G. Rachel. – str. 394 – 12zł
15. Leksykon faraonów, T. Schneider. Str. 378 – 15zł

Mezopotamii:
16. Podstawy gospodarcze nowoasyryjskiej świątyni, S. Zawadzki – 5zł
17. Bogowie nocy motywy astralne w religiach starożytnej Mezopotamii, A. Sołtysiak. – str.304 – 10zł

Grecji:
18. Archeologia egejska, K. Lenartowski, A. Ulanowska. (każda strona w formacie A4 b-j przyjazna do nauki) – 12zł
19. Cień Minotaura (Ceram – kult. Grecka od czasów przedhomeryckich do upadku bizancjum), J. Ciechanowicz, str. 523. – 20zł
20. Delfy, K. Michałowski – 8zł

Etruskowie i Rzym:
21. Życie codzienne Etrusków, J. Heurgon. – 12zł
22. Etruskowie i Rzymianie (nowy album – cena w księgarni 75zł) – 30zł
23. Rzym i Kartagina 280-241p.n.e., W. Chrzanowski – 12zł

Poza tym mam do sprzedania następujące podręczniki (zbindowane lub oprawione ksera) – część z nich przyda się napewno do zdania zimowej sesji!!!:

24. Antropologia, A. Malinowski, J. Strzałko (oprawiona, podręcznik! 550 stron! +Zarys anatomii układu kostnego, 110 stron + na końcu powiększone do A4 kości z opisami + szczegółowe opisy i rysunki czaszki) – 45zł
25. Nowe Techniki i technologie badań materiałów kostnych, red. J. Charzewski, J. Piontek, 2000 + Antropologia na Uniwersytecie Warszawskim (gratis!) – 10zł

26. Archeologia i jej źródła, Materiały faunistyczne w praktyce badawczej archeologii A. Marciniak. – 8zł

27. Ze świata Celtów, M. Dillon, N.K. Chadwick (Ceram) + Druidzi, P.B. Eblis. (600 stron wiadomości o Celtach!) – 30zł
28. Mity celtyckie, M.J. Greek. – 8zł

29. Dzieje zainteresowań starożytnych w Polsce cz. I (przydatne do Pytań ogólnych na absolutorium), A. Abramowicz. – 8zł (dostępne 2 sztuki)
30. Archeologia i jej problemy (np. do propedeutyki), S.J. De Laet. – 8zł

31. Pradzieje ziem Polskich, red. Kmiecińśkiego, Tom 1. Od paleolitu do środkowego okresu lateńskiego cz.1 + 2, str. 822!!! – zbinodwane, okładki zalaminowane, - 40zł

kursywą książki zarezerwowane
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • anette.xlx.pl
  • Linki